Chemnitz objednává tramvaje Škoda ForCity Classic

Škoda Transportation zvítězila v tendru na dodávku tramvají pro dopravní podnik města Chemnitz. Plzeňská společnost dodá do německého města celkem čtrnáct moderních vozidel z rodiny ForCity. Celková cena zakázky je zhruba 950 milionů korun.

Už v roce 2012 jsme v tomto saském městě měli unikátní možnost vozit cestující v testovacím provozu v naší nízkopodlažní tramvaji ForCity Alfa. Tehdejší provoz byl vyhodnocen v rámci průzkumu zákazníků velice úspěšně. Jedná se tedy o dlouholetý výsledek práce našich obchodníků, techniků, konstruktérů a dalších, kterým patří velký dík,“ říká Tomáš Ignačák, předseda představenstva Škoda Transportation.

V roce 2012 probíhal v Chemnitzu zkušební provoz pražské tramvaje Škoda ForCity 15T

V roce 2012 probíhal v Chemnitzu zkušební provoz pražské tramvaje Škoda ForCity 15T

 „Využijeme příští měsíce a roky k tomu, abychom společně s našimi českými partnery vyvinuli a vyrobili moderní vozidlo, které zatraktivní městskou hromadnou dopravu v Chemnitzu,“ uvedl Jens Meiwald, generální řediteldopravního podniku města Chemnitz.

Škoda Transportation dodá do Chemnitz obousměrné 100% nízkopodlažní tramvaje ForCity Classic s nerezovou skříní s nápravnicovými podvozky a bezpřevodovkovým pohonem První tramvaj bude dodána v létě 2018, a to do zkušebního několika měsíčního provozu. Celá flotila bude dodána do  léta 2019. „Dopravní podnik v Chemnitz projevil svým rozhodnutím důvěru  výrobkům Škody Transportation, což považujeme za velký úspěch ale i zároveň závazek. Po zakázce na vlaky pro Deutsche Bahn a vyhraném tendru pro National Express (S Bahn Norimberk) je to první zakázka Škody Transportation na tramvaje v Německu,“ doplňuje Zdeněk Majer, vice president Škoda Transportation.

Tramvaje Škoda ForCity CLassic nahradí ve vozovém parku dosluhující tramvaje ČKD Tatra T3D.

Plzeňský podnik se prosadil v rámci velmi náročné soutěže proti dalším významným výrobcům tramvají. „Tato zakázka je důkazem, že naše tramvaje ForCity mohou uspět v konkurenci největších světových firem na jednom z nejnáročnějších trhů a mohou tak úspěšně sloužit ve veřejné dopravě západoevropských měst. Dochází tím také k potvrzení naší dlouhodobé strategie upevnění postavení společnosti v západní Evropě,“ dodává Zdeněk Majer.

Pražská tramvaj Škoda ForCity 15T v Chemnitzu na lince 5 v rámci zkušebních jízd (rok 2012).

Pražská tramvaj Škoda ForCity 15T v Chemnitzu na lince 5 v rámci zkušebních jízd (rok 2012).

Na německém trhu se společnosti daří. V srpnu 2013 podepsala Škoda Transportation smlouvu s německým operátorem Deutsche Bahn Regio na dodávku šesti vysokorychlostních moderních vlakových souprav, které se brzy představí na mezinárodním veletrhu Innotrans. V listopadu téhož roku společnost založila v německém Mnichově dceřinou společnost Škoda Transportation Deutschland GmbH. Škodovka navíc vloni zvítězila v tendru na dodávku 39 jednopodlažních elektrických jednotek pro příměstskou dopravu (S Bahn) v Norimberku, kde se ale zatím neúspěšní kandidáti proti rozhodnutí odvolávají.

Zdroj: TZ Škoda Transportation

Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.