Appka WienMobil: najde nejlevnější, nejekologičtější i nejrychlejší cestu ve městě

Vídeňský dopravní podnik Wiener Linien spustil novou appku – WienMobil. Aplikace najde nejlevnější, nejekologičtější i nejrychlejší cestu, podle toho, jaká je preference uživatele. Do vyhledávače ovšem není integrována pouze městská hromadná doprava, ale i systém sdílení kol a aut a dokonce i taxi. Kouzlo appky spočívá v kombinaci všech těchto druhů dopravy. Appka ovšem neslouží pouze jako vyhledávač, ale slouží i ke koupi jízdenky. Využití najde i vlastní kolo či auto.

Mobilita ve Vídni je postavená na kombinaci různých dopravních prostředků. Vídeňská radnice se dlouhodobě snaží o posilování městské hromadné dopravy v preferencích svých obyvatelů. Vídeňany se snaží motivovat např. snížením roční jízdenky na 365 euro či možností převážení kola v MHD. Aplikace WienMobil vídeňského dopravního podniku necílí ovšem jen na městskou hromadnou dopravu, ale nabízí uživateli možnost vybrat si, jakými dopravními prostředky se chce pohybovat a zda mu jde o čas, peníze či životní prostředí. Prostřednictvím aplikace je možné si zakoupit jízdenku a uložit si ji a v případě kontroly se jí prokázat přímo v appce. Nová aplikace tak sjednotila předchozí dvě aplikace quando, která sloužila k vyhledávání spojů, a Wiener-Linien-Ticket-App, s kterou bylo možné si jízdenky zakoupit.

V aplikaci figuruje i systém sdílení kol a aut. Kola poskytuje vídeňský Citybike a nextbike, auta dávají k dispozici carsharingové společnosti DriveNow a car2go. Do projektu je zapojen i Europcar, Zipcar a taxi služby 40100 a 31300. Navíc je možné si do appky i zaintegrovat svoje vlastní kolo či auto. Nutné je pouze zadat jeho polohu a appka naplánuje cestu.

Aplikace WienMobil je ke stažení zdarma a dá se použít pro plánování cesty po celém Rakousku. Rezervace dopravních prostředků a nákup jízdenek je zatím možný pouze ve Vídni.

Zdroj a Foto: TZ Wiener Linien

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)


Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.