Vítězem ankety o nejhezčí „Vánoční tramvaj 2018“ se stal Miskolc. Druhé místo patří Plzni

Dopravní magazín MHD86.cz uspořádal 2. ročník ankety o Nejhezčí Vánoční tramvaj. Do ankety se zapojilo rekordních 52 031 čtenářů (v roce 2017 hlasovalo 18 070 čtenářů). Absolutním vítězem ankety se stal opět maďarský Miskolc. Vánočně vyzdobená tramvaj KT8D5 získala 27 701 hlasů. Prvenství ovšem nebylo pro Miskolc jisté. Několik dnů se o první místo přetahoval se západočeskou Plzní, která vypravila Vánoční tramvaj poprvé do ulic. Nakonec plzeňská Vánoční tramvaj Vario LF2/2 IN získala 21 693 hlasů, čímž se umístila na krásném druhém místě. Plzeň za sebou nechala s přehledem daleko větší česká města jako jsou Praha a Brno.

Třetí místo vybojovala Bratislava se svou vánoční té šestkou (6 420 hlasů). Společně s Plzní tak sesadily z prvních tří míst Maďarsko, které obsadilo všechny medailové pozice v roce 2017.

Na čtvrté a páté místo stačila maďarská města Budapest a Szeged. Pro Budapest hlasovalo 3 463 čtenářů a pro Szeged 3 016 čtenářů.

Pražská „patnáctka“se propadla na 9. místo

S větším odstupem skončila na 6. místě švýcarská Basilej (1 860 hlasů), následovaná brněnskou „vánoční té trojkou“ s 1 684 hlasy.

Osmé místo uhájila polská Poznaň s 1 330 hlasy a na deváté místo se propadla pražská Škoda 15T. Pro „patnáctku“ hlasovalo pouhých 1 194 čtenářů. Přitom se dá říct, že nejvíc čtenářů webu MHD86.cz pochází z Prahy a okolí a zároveň patří Praha mezi největší města v anketě. Má proto velmi dobrou startovací pozici. Bohužel svým špatným marketingem nemá šanci na lepší výsledky.

Celkové pořadí znázorňuje následující infografika. Na konci článku najdete kompletní fotogalerii všech 17 vánočních tramvají.

Jak anketa vznikala

V posledních letech se především ve Střední Evropě rozšiřuje trend vánočně vyzdobených tramvají. Proto vznikla jedinečná anketa, ve které čtenáři vybírali, které město má nejkrásnější „Vánoční tramvaj“.

Před zahájením ankety mohli čtenáři zasílat své nominanty. Jelikož při hlasování o nejhezčí Vánoční tramvaj mohla sehrát roli i samotná fotografie, pro objektivitu byly použity vždy fotografie, kterými tramvaj prezentují jednotlivé dopravní podniky. Každý čtenář mohl hlasovat pro tři tramvaje. Celkem bylo do ankety zařazeno sedmnáct tramvají.

Anketu podpořily města, dopravní podniky a média

Zájem o anketu projevila řada měst a dopravních podniků, kteří článek s anketou sdílely např. na sociálních sítích. Některá média (a to i zahraniční) o anketě psala na svých webových stránkách a vybízela k hlasování.

Děkuji všem, kteří se zúčastnili hlasovaní a také těm, kteří šířili povědomí o probíhající anketě.

Dopravním podnikům přeji mnoho inspirace při realizaci „Vánočních tramvají 2019“.

 

Vánoční tramvaje 2018

Praha (CZ)

Vánoční tramvaj: Praha
Vánoční tramvaj: Praha

Brno (CZ)

Vánoční tramvaj: Brno
Vánoční tramvaj: Brno

Plzeň (CZ)

Vánoční tramvaj: Plzeň
Vánoční tramvaj: Plzeň
Vánoční tramvaj: Plzeň

Olomouc (CZ)

Vánoční tramvaj: Olomouc

Bratislava (SK)

Vánoční tramvaj: Bratislava
Vánoční tramvaj: Bratislava

Budapest (H)

Vánoční tramvaj: Budapest
Vánoční tramvaj: Budapest

Miskolc (H)

Vánoční tramvaj: Miskolc
Vánoční tramvaj: Miskolc
Vánoční tramvaj: Miskolc

Szeged (H)

Vánoční tramvaj: Szeged
Vánoční tramvaj: Szeged

Zagreb (HR)

Vánoční tramvaj: Zagreb

Graz (A)

Vánoční tramvaj: Graz

Poznań (PL)

Vánoční tramvaj: Poznań

Basel (CH)

Vánoční tramvaj: Basel
Vánoční tramvaj: Basel
Vánoční tramvaj: Basel

Amsterdam (NL)

Vánoční tramvaj: Amsterdam

Dessau (D)

Vánoční tramvaj: Dessau

Magdeburg (D)

Vánoční tramvaj: Magdeburg

München (D)

Nürnberg (D)

Vánoční tramvaj: Nürnberg (D)

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)


 


Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.