DPP má třetí nejlepší evropskou řidičku tramvaje

Letošní výsledek mistrovství Evropy pro řidiče tramvají, zvaného TRAM-EM, potvrdil, že ženy prostě řídit umí. V Bruselu proběhl v sobotu 4. května 2019 již osmý ročník tohoto šampionátu a dá se říci, že byl rekordní. A to nejen kvůli množství zúčastněných (25 týmů z 21 evropských zemí), ale především díky báječnému umístění českého týmu z Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Ten totiž obsadil krásné 9. místo. Třetí nejlepší evropskou řidičkou tramvaje se navíc stala Nikol Pravdová z DPP.


Zúčastnit se mistrovství mohl kterýkoli evropský dopravní podnik, který vyslal smíšený tým skládající se z řidiče a řidičky. Rozmanité disciplíny prověřovaly týmového ducha, dovednosti i rychlost. Soutěž byla založena na každodenních úkolech. Jednou z disciplín bylo například posoudit boční vzdálenost od aut nebo jiných překážek, aby byl zajištěn bezpečný průjezd tramvaje a nedošlo k nehodě. Dále šlo o odhad rychlosti s krytým rychloměrem, cílové brždění, přesné zastavení na místě či populární tramvajový bowling.

Prvenství získali řidiči přímo z Bruselu. Tým pražského dopravního podniku však nezůstával pozadu, a i když měl proti sobě 24 ostřílených konkurenčních týmů, skončil devátý. Na 8. mistrovství Evropy řidičů tramvají TRAM-EM soutěžil smíšený tým DPP ve složení Nikol Pravdová z vozovny Pankrác a Daniel Rašplička z vozovny Motol. Mezi řidičkami dosáhla Nikol na úžasné třetí místo.

„Na povolání řidičky mě nejvíc baví to, že každý den mohu zažít něco nového. Ráda se také stavím novým výzvám, a tak jsem s účastí na mistrovství neváhala ani chvíli. Tréninku jsem věnovala několik hodin v Praze, i přímo na místě v novějších typech tramvají. Mohu však říct, že neméně důležité jsou v tomto oboru i životní zkušenosti. Když pak člověk dostane ocenění a stojí na bedně, je to nepopsatelné,“ raduje se Nikol Pravdová, řidička tramvaje z DPP.

„Toto skvělé umístění českého týmu a samotné Nikol dokázalo, že v DPP máme opravdu kvalifikované a šikovné řidiče a řidičky. Při každodenním výkonu povolání dávat kromě jiného také celou cestu pozor jak na vozidla, tak hlavně na chodce, kteří mohou kdykoli vběhnout tramvaji do cesty, není vůbec jednoduchý úkol. Nikol všechno zvládá na výbornou a jsem rád, že toto povolání nachází oblibu i mezi ženami,“ říká Milan Bárta, vedoucí oddělení Výcvik a vzdělávání – Tramvaje.

Zdroj: TZ DPP

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)