Autobusový veletrh CZECHBUS představí v Letňanech řadu novinek

Tradiční středoevropský veletrh autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky CZECHBUS 2019 se bude letos konat nově v prostorách moderního výstaviště PVA EXPO PRAHA. 9. ročník tak nabídne vystavovatelům komfortnější podmínky a větší expozice, návštěvníci ocení snadnou dostupnost MHD i možnost parkování v bezprostřední blízkosti výstavních hal. Největším lákadlem jsou opět novinky a trendy vystavujících firem. CZECHBUS proběhne ve dnech 26. – 28. 11. 2019 v PVA EXPO PRAHA.

Vystavovatelé představí řadu novinek

Ani letos nebude na této významné události chybět žádná důležitá značka autobusů se svými produkty. Společnost SCANIA bude mimo jiné vystavovat modely Scania Citywide LE a Scania Touring HD12. Citywide je městský autobus, který vyniká svou variabilitou. Může být postaven v délkách od 11 do 18 m. O pohon se stará sedmilitrový nebo devítilitrový vznětový motor, který je schopen spalovat až 100% bionaftu. Vozidlo je mimo jiné vybaveno individuálním osvětlením a výdechy klimatizace pro každé sedadlo, bezpečnostními pásy, otočným sedadlem řidiče, bezpečnostní kabinou, integrovanou rampou a místem pro invalidní vozík. Populární model Scania Touring zase nabízí bezkonkurenční poměr cena/výkon a lze využít na celou škálu obchodních příležitostí. Velkou pozornost pak určitě přiláká i autobus české hokejové reprezentace Scania Interlink HD.

ISUZU VISIGO se poprvé objevilo na českém trhu v srpnu 2014, od té doby autobus dozrál a zbavil se porodních potíží a úspěšně se infiltruje do dopravního prostředí.  Od roku 2019 nabízí TURANCAR inovovaný model ISUZU VISIGO HYPER, vybavený nově motorem CUMMINS s výkonem 320 koní a automatizovanou převodovkou ZF Ecolife. VISIGO dlouhé 9,5 metru je komfortní víceúčelový turistický autobus, vhodným zejména pro incomingovou dopravu.

Na letošním ročníku veletrhu dále představí společnost Rošero dva midibusy FIRST na podvozcích IVECO Daily 70C18 – městský midibus se sníženou podlahou pro lehčí nástup cestujících na invalidním vozíku a luxusní turistický midibus. Společnost dodává do celé Evropy vozidla s dieslovým pohonem, pohonem na zemní plyn a plně elektrické midibusy.

Společnost SOR Libchavy, zaměřující se na výrobu autobusů s akcentem na levný provoz, určených nejen pro tuzemské odběratele, ale i trhy zemí EU nabízí standardní vozy o délkách 8,5; 9,5; 10,5; 11; 12; 12,5 metrů a článkové o délce 18,75 metrů. Postupně začala vyrábět i autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn, elektrobusy a trolejbusy.

100% nízkopodlažní autobus upravený pro přepravu imobilních, sedících osob a vozíčkářů představí na veletrhu společnost Mave. Nízká a rovná podlaha umožňuje bezproblémový nástup, průchod vozidlem a lehkou manipulaci s invalidním vozíkem. Společnost vyrábí také vyhlídkové autobusy a automobily pro prohlídky center měst. Jsou vybaveny shrnovací střechou, spouštěcími okny a jsou určeny pro celoroční provoz. Vestavbami sedadel upravují dodávková vozidla až pro 9 osob. Nabízí i úpravu a vybavení nákladového prostoru, např. dílenská, prodejní atd. Pro přepravu vozíčkářů upravují automobily typu kombi a van, a to instalací nájezdových plošin a ramp a kotvících prvků do podlahy.

Česká pobočka dánského výrobce svařovacích strojů Migatronic, bude na CZECHBUSU prezentovat profesionální svařovací stroje pro výrobu a opravy autobusů a jejich dílů. Především podvozku, karosérií, součástí sedaček a pohonných ústrojí. Dále na jejich stánku budou moci návštěvníci spatřit  kolaborativního svařovacího robota CoWelder který je určen pro malosériovou výrobu dílů a součástí autobusů z uhlíkových, nerezových, vysokopevnostních ocelí, hliníku a nerezových materiálů.

Další vystavující společností je UNICODE SYSTEMS, která na veletrhu vystaví například řídící systém pro veřejné čerpací stanice – EUROSHOP, samoobslužné tankovací automaty řady Card Manager, centrální řízení sítě čerpacích stanic a další technologie a služby pro čerpací stanice PHM, CNG, myčky, elektro-dobíječky a pod.

Generálním partnerem veletrhu je Dopravní podnik hlavního města Prahy, který na veletrhu vystaví mimo jiné i historické autobusy nebo trenažer, který si budou moci návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži. To vše bude k vidění na rozsáhlé expozici v hale 2D. Na venkovní ploše si pak bude možno dokonce zkusit řídit autobus.

K vidění bude Kavárna po tmě, kterou provozuje nadační fond SVĚTLUŠKA. Tento autobus předělaný na kavárnu již po tmě nebude a pouze pro návštěvníky Czechbusu se rozsvítí.

Doprovodný program

I letošní ročník veletrhu bude mít rozsáhlý doprovodný program na aktuální témata v oboru. První den veletrhu proběhne akce organizovaná Sdružením pro dopravní telematiku – Veřejná doprava „on line“. Tentýž den zasedá i Sekce osobní dopravy pod hlavičkou ČESMAD Bohemia. Dále se návštěvníci mohou těšit na konferenci s názvem „Elektrické autobusy pro město“, která se bude konat 27. listopadu a na tento den chystá akci i Centrum služeb pro silniční dopravu. Poslední den veletrhu pak proběhne Setkání mistrů renovací.  Detailní program je zveřejněn na www.czechbus.eu.

Nový pořadatel, nové místo

Veletrh CZECHBUS vloni přešel pod hlavičku největšího pořadatele veletrhů v ČR společnost ABF. Tato změna umožňuje akci přesunout do ve všech směrech komfortnějších prostor, které dnes nabízí PVA EXPO PRAHA, kde se ročně uskuteční na 80 akcí s účastí přes 5600 firem z více než 30 zemí světa a návštěvností téměř 600 000. Areál také nabízí řadu konferenčních prostor a Kongresový sál s ojedinělou kapacitou 650 osob.

Zdroj: TZ Czechbus