DPP zrekonstruuje i druhý vestibul stanice metra Anděl. Zavřen bude přes půl roku

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zmodernizuje a zrevitalizuje vestibul stanice metra Anděl – Na Knížecí. V těchto dnech podepsal smlouvu se společností „Eskalátory Anděl/Na Knížecí – HOCHTIEF CZ – SYNER“, která zvítězila v otevřené veřejné zakázce na zhotovitele. Stavební práce na opravě vestibulu se rozeběhnou letos na podzim poté, co bude dokončena rekonstrukce tramvajové trati v Nádražní ulici, kterou DPP zahájí v březnu.

V rámci modernizace vestibulu DPP zrekonstruuje výstupy do uliční úrovně, vymění původní podhledy, osvětlení či eskalátory za nové. Revitalizace bude probíhat devět měsíců. Předpokládané stavební náklady na tuto investiční akci jsou cca 249 milionů Kč.

Revitalizací vestibulu stanice metra Anděl – Na Knížecí navážeme na rekonstrukční práce v Nádražní ulici, které budou probíhat do konce letošního října. Předpokládáme, že na vestibulu začneme pracovat letos od listopadu a do provozu jej plánujeme znovu otevřít v červenci příštího roku. Pokud se nám podaří významně zkrátit práce v Nádražní ulici, zahájíme i opravu vestibulu v dřívějším termínu,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal: „Do modernizace dopravní infrastruktury v této oblasti Prahy 5 letos směřuje podstatná část našich investic na rekonstrukce, ostatně tato dlouho přehlížená oblast Prahy si to zasloužila. Veškeré stavební činnosti jsme zde ve spolupráci s MHMP a TSK naplánovali tak, aby na sebe smysluplně navazovaly a co nejmíň komplikovaly život místním obyvatelům či návštěvníkům.

DPP v rámci této investiční akce zmodernizuje veřejný prostor vestibulu, podchodu a eskalátorového tunelu, dále napínací komoru, technické a kabelové prostory, strojovnu, výstupy do uliční úrovně a zrekonstruuje stávající nákladní výtah. Díky revitalizaci vzniknou i nové místnosti jako např. rozvodna osvětlení či sklad náhradních dílů pro eskalátory.

Během rekonstrukce nechá DPP vyměnit staré sovětské tříramenné eskalátory Petrohrad za nové, moderní značky Thyssen s dopravním zdvihem 30 680 mm, sklonem 30° a dopravní rychlostí 0,75 m/s. V eskalátorovém tunelu dále DPP odstraní původní nosné konstrukce či vnitřní schodiště, vybetonuje nové včetně podpěr pro pohyblivé schody a opraví boční schodiště. V eskalátorovém tunelu dále demontuje obklady, provede sanaci průsaků, poškozené zonty či prvky, které nejsou z nerezu nahradí za nerezové. Smaltované obkladové plechy nechá DPP zrepasovat a poškozené vymění za nové.

V prostoru vestibulu DPP vymění stávající podhledy za nové z destiček METRO II ve stejném rastru jako původní, opraví poškozenou nosnou konstrukci, osadí novou elektroinstalaci a osvětlení. Opravou a vyčištěním projdou také kamenné obklady či dlažby vestibulu. Vestibul dostane rovněž nové nerezové obklady, protipožární dveře a u výstupů také nové odvodňovací žlábky. Opravy se dočkají mj. některé přístřešky výstupů – dostanou nové nátěry a střešní krytinu, poškozená skla nahradí nová a do bočních stěn přibydou nová svítidla.

Výstup Na Knížecí ze stanice metra Anděl bude po celou dobu modernizace vestibulu uzavřen. Cestujícím bude sloužit výstup na opačné straně stanice Anděl, tj. do Nádražní resp. Plzeňské ulice, který DPP zrekonstruoval v letech 2017 a 2018.

TZ DPP