Rozlučka s pražskými Citybusy bude na podzim

Poslední červnový den byl v tichosti, bez medializace, ukončen provoz kloubových autobusů Citybus u Dopravního podniku hl. m. Prahy. Stalo se tak na odpoledním pořadí linky 140. Konkrétně se jednalo o vozidlo ev. č. 6551, jehož domovskou garáží byl Klíčov. Velkou část autobusových nadšenců překvapilo, že dopravní podnik neuspořádal „rozlučkovou jízdu“ s těmito vozy.

V Praze jezdilo 53 autobusů Irisbus Citybus 18M. Vyrobeny byly v letech 2001-2004. Část flotily pražský dopravní podnik prodal do minulých měsících do Mostu, kde poslouží hlavně při náhradní dopravě, až bude probíhat rekonstrukce tramvajové rychlodráhy Most – Litvínov.

Přesto rozloučení s Citybusy dopravní podnik v Praze plánuje. Vzhledem k tomu, že DPP plánuje letos ukončit provoz i krátké verze Citybusů 12M (předběžně v první polovině října v závislosti na provozních potřebách DPP), plánuje společné oficiální rozloučení s tímto typem vozů na podzim, pravděpodobně v první polovině října,“ sdělil pro dopravní magazín MHD86.cz vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík a dodává: „V této chvíli zůstává v provozu pouhých 6 vozů Citybusů 12M. Po ukončení provozu plánujeme vůz 3468 používat na retro spoje.“

O plánovaných retro autobusech a jejich provozu před pár dny informoval čtenáře technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Malým zklamáním může být, že dopravní podnik neplánuje zachovat žádný kloubový Citybus pro retro provoz.


Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.