Rekonstrukce Nádražní se nepovedla. Otevřené kolejiště pastí pro auta, tramvajová doprava trpí

Rekonstrukce tramvajové trati v Nádražní ulici v Praze 5 se skutečně nepovedla. Nové vedení trati v ulici a otevřený svršek působí jako past pro motoristy. Jistě, někteří se smějí řidičům automobilů, kteří v otevřeném kolejišti uvíznou. Jenže ve výsledku trpí cestující v tramvajích, které místem nemohou projet a čekají na jeřáb, který auto zvedne z koleji.

Množství osobních vozidel, které už v kolejišti uvízlo značí o zmršené rekonstrukci tramvajové trati a celé ulici. Místo, aby se po rekonstrukci stala tramvajová trať do Hlubočep a na Barrandov rychlejší, jsou uvízlá auta v kolejišti častou překážkou.

8. února byla přerušena tramvajová doprava v Nádražní ulici jen během rána až poledne čtyřikrát. V kolejiště uvízly osobní automobily a jeden autobus, který musel být podle webu DPP vyprošťován jeřábem.

Problém s tratí v Nádražní ulici se datuje od jejího zprovoznění po rekonstrukci. Tabulka ukazuje, kolikrát byla zastavena tramvajová doprava z důvodu uvízlého motorového vozidla v otevřeném kolejišti.

Mimořádní události v Nádražní ulici v termínu 30.10.-22.12.2020. Zdroj: DPP
Náhodné foto zachycující vozidlo, které se na poslední chvíli vyhne otevřenému svršku

To, že chyby dělají motoristé nikdo nepopírá, ale je cílem stavět a rekonstruovat ulice, které se stávají novou pastí?

Doufejme, že projektanti tramvajové trati si vezmou ponaučení z této nezdařilé rekonstrukce. Jejich cílem by mělo být zrychlení tramvajové dopravy a zvýšení bezpečnosti provozu, nikoliv opak.


Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.