První zmodernizovaná tramvaj GT6M se vrací z Liberce do Zwickau

Areál tramvajové vozovny a dílen Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) opustila dne 22. 2. 2021 ve večerních hodinách první modernizovaná tramvaj typu GT6M určená pro německé Zwickau (česky též Cvikov).

Modernizaci tramvají realizují v liberecké vozovně pracovníci společnosti Cegelec. Tato pražská firma zahájila již v roce 2018 na základě vítězství ve výběrovém řízení modernizační program celkem 12 vozů dopravce SVZ (Städtische Verkehrsbetriebe Zwickau GmbH) z německého Zwickau, které si tramvaje pořídilo v letech 1993 a 1994 od výrobce AEG. Zwickau se tehdy stalo prvním městem v rámci bývalé Německé demokratické republiky (východního Německa), které do provozu nízkopodlažní tramvaje zařadilo. Vzhledem k zájmu dopravce udržet tramvaje v provozu dalších minimálně 16 let bylo po dlouhých letech služby rozhodnuto o celkové modernizaci vozů.

První trojice vozů byla zmodernizována kompletně v Německu, u zbylých devíti se počítá s tím, že část prací bude prováděna v České republice, konkrétně v Liberci. K vykládce prvního vozu ve městě pod Ještědem došlo dne 10. 2. 2020. Po zhruba dvou měsících byla hlavní část činností na vozidle ukončena a tramvaj byla dne 22. 2. 2021 naložena na silniční trajler a ve večerních hodinách se vydala na cestu do Zwickau. Zde budou probíhat poslední dokončovací práce (například montáž interiéru, zavázání repasovaných podvozků, dynamické zkoušky atp.) předtím, než bude tramvaj možné zařadit opět do provozu s cestujícími.

Práce na prvním vozidle v Liberci byly ztíženy skutečností, že do Liberce jako první připutoval vůz čísla 901, což je vůbec první tramvaj GT6M, kterou Zwickau v roce 1993 zakoupilo. Šlo tedy o jakýsi prototyp, který se od ostatních dodaných tramvají v řadě na první pohled neviditelných detailů odlišoval. Technická dokumentace tak byla použitelná jen částečně a mnohdy bylo nutné, aby naši technici pátrali, jak bylo zapojení některých součástí provedeno,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Cegelec Ing. Miroslav Opa, Ph.D.

Do Liberce v mezičase dorazila ze Zwickau už druhá tramvaj GT6M, jež byla složena dne 29. 1. 2021. Tentokrát se jedná naopak o poslední z vozů vyrobených pro toto saské město, tedy vůz ev. č. 912. Práce na tramvaji se rozeběhly prakticky ihned poté, co kolej určenou a uzpůsobenou pro opravu vozidel GT6M opustil první vůz.

TZ Cegelec