Vídeň: 97,3 % cestujících s platnou jízdenkou

Podíl černých pasažérů ve vídeňské MHD zůstává i nadále relativně nízký. Revizoři dopravního podniku odhalili při třech milionech kontrol v uplynulém roce 2,7 procent neoprávněných cestujících. Přirážka činí až 115 eur a Vídeň ji označuje jako nejdražší prémiový lístek.

Ve stanicích a dopravních prostředcích vídeňské MHD se denně pohybuje až stovka revizorů. Podíl černých pasažérů v roce 2021 podle dopravního podniku Wiener Linien dosáhl 2,7 procent kontrolovaných cestujících. V předchozích letech se podíl pasažérů bez platné jízdenky ve Vídni pohyboval mezi 1,9 a 2 procenty. Za rok 2021 zkontrolovali revizoři kolem tří milionů cestujících, o rok dříve to bylo 3,2 milionu. Podobně jako v roce 2020 se i nyní revizoři kvůli koronaviru zaměřovali spíše na individuální kontroly.

Černí pasažéři musí počítat s okamžitou pokutou ve výši 105 eur, respektive 115 eur při pozdější platbě. „Denními kontrolami se staráme o to, aby systém veřejné dopravy zůstal spravedlivý. Proto všem, které odhalíme bez jízdenky, vystavíme náš s odstupem nejdražší lístek: jednorázovou prémiovou jízdu za 105 eur,“ uvedla ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl.

Podle Wiener Linien patří vídeňští cestující k těm nejčestnějším v Evropě a místní MHD zároveň v mezinárodním srovnání patř mezi nejlepší nabídky v poměru ceny a nabízené kvality. Jako srovnání uvádí dopravní podnik Berlín se třemi procenty černých pasažérů, Hamburk a Frankfurt s pěti a Paříž s deseti.

TZ město Vídeň