Škoda Transportation dodá desítky nových trolejbusů do Bratislavy

Výrazná modernizace vozového parku trolejbusů čeká Bratislavu. Plzeňská skupina Škoda Transportation totiž zvítězila ve dvou výběrových řízeních na dodávku 23 dvoučlánkových a 16 velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů pro slovenské hlavní město. Hodnota obou zakázek je více než 29 milionů € a dodávky vozidel budou dokončeny do 20 měsíců od nabytí účinnosti smlouvy. Nákup nových vozů je spolufinancován EU. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

Nové kontrakty pro Bratislavu navazují na řadu úspěšných dodávek našich vozidel na Slovensko. Věřím, že nové trolejbusy díky svému modernímu řešení i ekologickému provozu opět zvýší kvalitu cestování veřejnou dopravou v metropoli našich sousedů a že s nimi budou cestující spokojeni, stejně jako dopravce,“ uvedla Tanya Altmann, Senior Viceprezidentka pro Bus Mobility Solutions ve skupině Škoda Transportation.

S naším týmem se v Dopravním podniku Bratislava dlouhodobě usilovně snažíme o obnovu a inovování vozového parku, který výrazně přispěje ke zlepšení ekologické a udržitelné mobility v Bratislavě. Rozvoj trolejbusové dopravy chystáme uváženě, s důrazem na hospodárnost, efektivitu a komfort pro cestující i řidiče. Největší výzvou bude provoz čtyřiadvacetimetrových velkokapacitních trolejbusů. Ty jsme už v ulicích Bratislavy otestovali a přejezd těmi nejužšími křižovatkami zvládnou bez problémů,“ zdůraznil Martin Rybanský, předseda představenstva DPB.

Oba typy trolejbusů, které bude Škodovka Bratislavě dodávat jsou bateriové. Vozidla jsou tedy v soulady s nejmodernějšími trendy vybaveny bateriovým pomocným pohonem. „Vozy mohou jezdit i v místech, kde chybí trolejové vedení, například u osmnáctimetrových trolejbusů je dojezd na trakční baterii minimálně 10 kilometrů,“ vysvětluje výhody vozidel Tanya Altmann a připojuje další zajímavost: „V trolejbusech délky 18 metrů budou navíc instalovány, pro městské vozidlo ne zcela obvyklé, regály na zavazadla. U těchto vozidel se totiž počítá s nasazením i na linkách směřujících k letišti.“

Nejdelší trolejbusy pro linku 71

Obyvatelé a návštěvníci Bratislavy se mohou těšit na dva typy nových vozidel. Těmi prvními, které Škodovká dodá, jsou 18 metrů dlouhé trolejbusy Škoda 27 Tr v kloubovém provedení. Druhým typem jsou pak tříčlánkové dvoukloubové trolejbusy Škoda-Solaris 24m. Ty mají, jak již jejich název napovídá, délku 24 metrů a kapacitu až 160 cestujících. Sloužit by měly na nejvytíženější městské trolejbusové lince 71 obsluhující i bratislavské hlavní nádraží. Bratislava bude po Praze druhým dopravním podnikem, kde tyto trolejbusy vyrobené v konsorciu společností Škoda a Solaris budou jezdit.

Oba typy trolejbusů budou vybaveny klimatizací pro cestující i řidiče, vyhrazenými místy pro kočárky, invalidní vozíky a bicykly, moderními informačními systémy, zahrnujícími kromě informačních panelů také třeba vnější a vnitřní kamery, automatické počítání cestujících a Wi-Fi připojení. Ve vozidlech bude rovněž instalováno zařízení pro dálkový přenos dat pro diagnostiku.

Trolejbusový provoz je ve slovenské metropoli vnímán jako velmi perspektivní. Bratislava plánuje trolejbusovou síť modernizovat, rozšiřovat a zrychlovat. Díky dodávkám nových vozidel tak bude možné navýšit přepravní kapacitu a nahradit provoz méně ekologických autobusů na vybraných linkách.

Aktuální kontrakt navazuje na předchozí významnou dodávku z let 2014 a 2015, kdy Škoda pro hlavní město našich východních sousedů vyrobila flotilu 120 trolejbusů. Bratislavský dopravní podnik tehdy v rámci zakázky získal celkem sedmdesát kusů velkokapacitních vozů Škoda 31 Tr a padesát kusů dvanáctimetrových vozů Škoda 30 Tr.

Skupina Škoda Transportation je největším evropským výrobcem trolejbusů a vyrábí je již 85 let. Za tu dobu dodala Škodovka na tuzemský i zahraniční trh více než 14,5 tisíce trolejbusů. České trolejbusy jezdí ve zhruba třiceti zemích světa – v Evropě, Asii a v severní Americe.

TZ Škoda Transportation