Tři brněnské trolejbusy míří na Ukrajinu

Trojice trolejbusů 14Tr, kterou vedení města Brna přislíbilo partnerskému městu Charkov, vyjela na Ukrajinu. Vozidla pravidelně procházela údržbou. Tamní obyvatele tak mohou vozit ještě několik dalších let.

Trolejbusy 14Tr s evidenčními čísly 3240, 3280, 3284 vyjely na tahači „směr“ ukrajinský Charkov. „Jsem velmi ráda, že se podařilo dotáhnout do konce slib, který jsme dali našemu partnerskému městu. Stejný typ vozů již v Charkově jezdí. Zkušenosti s nimi tak mají jak místní řidiči, tak i technici a dělníci dopravce,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Všechna tři vozidla jsou plně pojízdná, dopravní podnik měl v plánu je v nejbližších měsících vyřadit. „Tyto vozy postupně nahrazujeme modernějšími, jsme tak schopni je postrádat. I když pochází ze začátku 90. let minulého století, jsou v technicky velmi dobrém stavu. Dopravní podnik pořídil od roku 1982 dohromady 123 kusů tohoto spolehlivého typu trolejbusu,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Převoz vozů zajišťuje Albert Fikáček, který je iniciátorem pomoci. „Nakládka probíhala ve čtvrtek dopoledne v komínské vozovně. Trolejbusy na tahačích by měly na Ukrajinu dorazit na začátku příštího týdne,“ sdělil Fikáček. Město Brno plánuje darovat na Ukrajinu ještě dvě tramvaje T3 a tři trolejbusy 14Tr.