ČD Night a nové noční spojení Praha – Curych

Noční doprava v Evropě zažívá renesanci. Na evropských tratích se objevují nové noční spoje, vyrábí se nebo modernizují spací vozy a stále více států financuje provoz nočních linek jako závazkovou veřejnou službu. Dálkové noční spoje jsou vnímané jako ekologická alternativa k letecké dopravě i jako pohodlný dopravní prostředek na velké vzdálenosti. České dráhy jsou do tohoto vývoje aktivně zapojené. Modernizují své vozy, zlepšují služby a rozšiřují nabídku spojení.

I my chceme dát noční dopravě další impuls. Proto jsme připravili novou značku pro služby spojené s nočním cestováním. Na základě ankety mezi cestujícími a zaměstnanci jsme vytvořili novou značku ČD Night, pod kterou najdou naši zákazníci všechny informace, které jsou s cestováním přes noc spojené,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah a doplňuje: „V našem případě přitom nejde jen o novou image, logo a pár barevných obrázků, ale také o hmatatelné, konkrétní změny. Do modernizace devíti lůžkových vozů WLABmee a stejného počtu lehátkových vozů Bcmz nyní investujeme 246 milionů korun. A i když se nedaří všechno podle plánu, můžeme dnes představit konkrétní změny. Lůžkové vozy mají například vyměněné součásti lůžek, dosazeno nové LED osvětlení, renovací prošlo obložení stěn, sociální zařízení, sprchy, dosazeny byly zásuvky pro cestovní elektroniku nebo Wi-Fi síť.“

Při modernizaci lůžkových vozů WLABmee ve Škoda Pars Šumperk je nově řešen také hygienický koutek v oddílech, kdy je umyvadlo umístěno jako součást toaletní skříňky. Do vozů jsou instalovány nové rolety, doplněny držáky na nápoje u lůžek a provedeny další drobné úpravy. Dosazeny jsou nové nástupní dveře a vnější informační tabule. Vozy současně procházejí hlavní periodickou opravou. V současné době disponují České dráhy 6 modernizovanými vozy a zbylé jsou přistaveny k modernizaci v dílnách v Šumperku, která by měla být ukončena během zimních měsíců. V současnosti jsou nasazovány například na spoje do Košic, Popradu nebo Budapešti.

Modernizaci lehátkových vozů zajišťuje společnost DPOV, člen Skupiny ČD. Při modernizaci dochází k výměně klimatizace a centrálního zdroje energie, instalaci nové řídicí jednotky dveří, která umožní jejich blokování proti otevření na principu stranové selektivity a provedeny jsou další drobné úpravy. Nová je také požární a rozhlasová ústředna nebo WC s uzavřeným systémem. Dosazena je také Wi-Fi. Vozy v současnosti procházejí schvalováním u evropské agentury ERA a jejich nasazení do provozu se aktuálně předpokládá v letní sezóně 2023.

Z Prahy do Bádenska a Švýcarska novým spojem Canopus

Se zahraničními partnery rozvíjíme také nové linky noční dopravy. Ke spojům z Prahy do Budapešti, do Košic a Humenného, do Krakova a Varšavy nebo do Curychu přes Rakousko přidáváme od nového jízdního řádu noční spojení, které zajistí přímou dopravu přes noc z Čech a ze sousedního Saska na jihozápad Německa do oblasti Bádenska a do švýcarské Basileje a Curychu. Díky tomu se zlepšuje také dostupnost francouzského Alsaska a s přestupy na další spoje lze dojet vlakem pohodlně do jakékoliv oblasti Švýcarska,“ představuje nový spoj Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

Vlak pojede na našem území v kategorii EuroCity pod názvem Canopus a z Prahy bude odjíždět v 18:25 hod. Zastaví v Praze-Holešovicích, Ústí nad Labem (19:39), Děčíně (20:01) a dál bude pokračovat přes Drážďany a Lipsko. Časně ráno přijede do Frankfurtu nad Mohanem (3:46), Mannheimu (4:39), Karlsruhe (5:07) a dál zastaví ve stanicích Baden-Baden (5:26), Offenburg (5:45), Freiburg (Breisgau) Hbf (6:17), Basel Bad Bf (6:56), Basel SBB (7:20) a do Curychu přijede v 9:05 hod. Opačným směrem bude odjíždět z Curychu v 19:59 hod. a cestující mohou přistoupit ve stanicích Basel SBB (21:13), Basel Bad Bf (21:22), Freiburg (Breisgau) Hbf (21:58), Offenburg (22:31), Karlsruhe Hbf (23:07), Mannheim Hbf (23:42) a Frankfurt nad Mohanem Hbf (00:52). V ranních hodinách bude spoj zastavovat v Lipsku (4:44-5:54), Drážďanech (7:05), Děčíně (7:54), Ústím nad Labem (8:16), Praze-Holešovicích a v 9:35 hod. přijede na pražské hlavní nádraží.

Ve významných přestupních uzlech jako jsou nádraží Karlsruhe, Basel SBB nebo Zürich HB je možné přestoupit na navazující spoje například do nejrůznějších míst ve Švýcarsku ale také například do italského Milána. Spoj lze využít také na mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, významný evropský hub pro mezikontinentální lety.

Canopus nabídne komfort cestování na úrovni mezinárodní sítě EuroNight. Cestující mají na výběr mezi standardním lůžkovým oddílem s umyvadlem a společnou sprchou obsazeným jednou až třemi osobami nebo komfortním oddílem Deluxe se samostatnou hygienickou kabinou jako v hotelu. Dále zde bude turistická lehátková třída, kde je v kupé místo pro až 6 cestujících a nabídneme také vůz s místy k sezení a přepravou jízdních kol. Součástí servisu bude také nabídka drobného občerstvení,“ doplňuje Jiří Ješeta.

Ve spoji Canopus budou podobně jako v jiných nočních spojích nabízené cenově výhodné jízdenky v lůžkovém voze od 2 234 Kč a v lehátkovém voze od 1 732 Kč.

Vlak Canopus budou provozovat České dráhy ve spolupráci s partnerskými železnicemi ÖBB, SBB a DB. Jeho název navazuje na tradici pojmenovávat noční vlaky názvy vesmírných těles a souhvězdí, která lze pozorovat na noční obloze. Navíc již v minulosti vlak pod stejným jménem spojoval Prahu se západní Evropou.

Canopus je nejjasnější hvězda v souhvězdí Lodního kýlu. Jedná se o nápadného žlutavého veleobra o poloměru 65 poloměrů Slunce, který se nachází ve vzdálenosti asi 310 světelných let, v jižním souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Je druhou nejjasnější hvězdou na obloze po Siriu. Nachází se blízko jižního pólu ekliptiky a využívá se k řízení kosmických sond. Hvězda byla pojmenována po veliteli řeckého loďstva krále Meneláa. Kolem roku 1200 př. n. l. se vraceli Sparťané s unesenou Helenou od Tróje a jejich velitel Canopus v nilské deltě založil město, jež po něm bylo pojmenováno (v současnosti je pod hladinou moře blízko Alexandrie). Nad jižním obzorem tehdy svítila jasná hvězda, kterou Sparťané pojmenovali stejně.

Nočními vlaky z Česka do Evropy

České dráhy budou se svými partnery v jízdním řádu 2023 provozovat 10 celoročních nočních relací a 3 sezónní. U pěti relací budou zajišťovat služby ve svých lůžkových a lehátkových vozech. V relacích Praha – Poprad-Tatry / Košice / Humenné nabízejí také tradiční autovlak. V Česku obsluhují noční vlaky více než dvě desítky míst a celoročně nabízejí cestování do více než 60 destinací v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. Ty pak doplňují sezónní destinace hlavně u Baltského moře v Polsku.

Servis na palubě lůžkových a lehátkových vozů Českých drah zajišťuje společnost JLV. „Naši stevardi se starají o cestující v nočních vlacích od jejich nástupu až do cílové stanice. Pomohou jim s ubytováním a nabízejí drobné občerstvení. Ráno zajistí včasné vzbuzení a servírují snídani, která je v lůžkových vozech v ceně služeb a v lehátkových si ji mohou cestující dokoupit,“ vysvětluje Bohumír Bárta, generální ředitel společnosti JLV, a doplňuje: „V lůžkových vozech máme pro zákazníky balíčky s ručníkem, mýdlem, hotelovými pantofli, kartáčkem na zuby a zubní pastou. Lehátkové vozy jsou vybaveny prostěradly, polštáři, dekami a čistým povlečením. Na objednávku předem přímo u naší společnosti můžeme zajistit i další servis, například připravit pro cestující lehkou večeři.“

Výhodné cestování nočními vlaky pak nabízejí Včasné jízdenky Evropa. Uvedené příklady cen zahrnují vlastní přepravu i rezervaci místa a kompletní servis na palubě lůžkového nebo lehátkového vozu. Cesta v třímístném lůžkovém oddíle z Prahy do Varšavy tak nyní stojí od 1 079 Kč, z Prahy do Budapešti od 1 004 Kč, z Prahy do Curychu přes Linec od 1 381 Kč a z Prahy do Košic od 828 Kč. Cesta v šestimístném lehátkovém oddíle z Prahy do Popradu pak vyjde od 578 Kč (aktuální ceny v JŘ 2022).

Celoroční noční relace obsluhované vozy ČD

 • Praha – Pardubice – Kraków – Warszawa,
 • Praha – Pardubice – Žilina – Liptovský Mikuláš – Poprad-Tatry – Košice – Humenné (autovlak),
 • Praha – Bratislava – Štúrovo – Budapest,
 • Praha – České Budějovice – Innsbruck – Buchs (SG) – Zürich,
 • Praha – Ústí nad Labem – Dresden – Frankfurt – Basel SBB – Zürich.

Celoroční noční relace obsluhované vozy partnerských železnic

 • Graz – Wien – Břeclav – Bohumín – Wrocław – Berlin,
 • Graz – Wien – Břeclav – Bohumín – Kraków – Warszawa,
 • Budapest – Bratislava – Břeclav – Bohumín – Kraków – Warszawa,
 • Budapest – Bratislava – Břeclav – Bohumín – Wrocław – Berlin,
 • Praha – Brno – Košice.

Sezonní noční relace obsluhované lůžkovými a lehátkovými vozy partnerských železnic

 • Bohumín – Gdańsk – Gdynia – Hel,
 • Bohumin – Gdańsk – Gdynia – Łeba,
 • Bohumín – Poznań – Białogard – Kołobrzeg.

Lůžkové a lehátkové vozy Českých drah

Typ WLABmz je lůžkový vůz určený pro maximálně 36 cestujících a může být v provozu na linkách s maximální rychlostí 200 km/h. Nabízí vedle běžných lůžkových oddílů také oddíly Deluxe s privátním sociálním zařízením. V provozu je např. na linkách z Prahy do Curychu, Varšavy, Košic a Humenného. České dráhy provozují 12 vozů. Vybaveny jsou např. klimatizací, sprchou, Wi-Fi a zásuvkami 230 V.

Typ WLABmee je lůžkový vůz pro maximálně 30 cestujících. Může být nasazen na linky s maximální rychlostí 160 km/h. České dráhy provozují 9 vozů, např. na linkách z Prahy do Popradu, Košic a Budapešti. Vybaveny jsou např. klimatizací, sprchou, Wi-Fi, zásuvkami 230 V a porty USB.

Typ Bcmz je lehátkový vůz pro maximálně 54 cestujících. Může být nasazen na linky s maximální rychlostí 160 km/h. Vozy byly původně provozované u rakouských železnic ÖBB. České dráhy provozují 9 vozů, v letní sezóně budou jezdit např. do Budapešti nebo Varšavy. Po modernizaci jsou vybaveny např. klimatizací, Wi-Fi, zásuvkami 230 V a porty USB.

TZ ČD