Téměř 15 % vyloučených cestujících z přepravy. Výsledek noční bezpečnostní akce DPO a MPO

1 975 zkontrolovaných cestujících v celkem 54 spojích, a z toho 287 vyloučených pasažérů za nedodržování smluvních přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 2. prosince na sobotu 3. prosince 2022. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v centru Ostravy.

Kontrolní akce od večerních 20 hod. do 3 hod. rána se zúčastnilo 10 asistentů přepravy a 6 strážníků, rozdělených do tří skupin. Noční bezpečnostní akce probíhala v úseku zastávek Křižíkova – Karolina.

Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu. U 17 cestujících šlo o vyloučení pod vlivem alkoholu. V řadě případů pak umožnili naši asistenti cestujícím nákup jízdného přímo ve voze. Je jasné, že výsledky akce reflektují zvýšený pohyb lidí v centru města v období blížících se sváktů. Z našich průzkumů dlouhodobě vyplývá, že asistenti přepravy DPO jsou cestujícími vnímáni jako symbol bezpečí. I nadále tak budeme v akcích pokračovat, řekl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

DPO má v současnosti 90 zaměstnanců přepravní kontrolory, 45 revizorů a 45 asistentů přepravy. Asistenti přepravy zvyšují kvalitu přepravy cestujících, zejména přispívají k bezpečí a pořádku ve vozidlech, informují, pomáhají cestujícím, a to třeba i s nákupem jízdného. V DPO fungují šestým rokem, za tu dobu uskutečnili 5,1 miliónů kontrol a vyloučili 470 tisíc cestujících, kteří jeli MHD bez platného jízdního dokladu.

TZ DPO