Finské železnice získají nové lůžkové vozy a nákladní vagony pro automobily od Škoda Group

Finská státní železniční společnost VR Group si objednala devět lůžkových a osm nákladních vagonů pro přepravu automobilů od Škoda Group. Hodnota zakázky je 50 milionů Euro a realizuje ji finský výrobní závod skupiny v Otanmäki. Do provozu budou uvedeny do konce roku 2025. Smlouva zahrnuje možnost využít také opci na nákup dalších 30 lůžkových vozů a 30 nákladních vozů pro osobní automobily.

Noční vlaková doprava je ve Finsku stále populárnější. Nové vozy doplní stávající flotilu nočních vlaků skupiny VR a umožní tak uspokojit poptávku, která mezi cestujícími existuje.

„Objednávka od společnosti VR je pro nás důležitá, protože díky tomu roste objem zakázek pro naši továrnu v Otanmäki. Komfortní koncepce lůžkových vozů nám umožní prosadit se na evropském trhu, který zažívá nový boom v cestování nočními vlaky. Je snadné a pohodlné nastoupit do vlaku v domovském městě a ráno se probudit odpočatý a svěží v cílové destinaci,“ říká Juha Vierros, President Region North ve Škoda Group.

„Obliba nočního cestování vlakem v posledních letech výrazně vzrostla. Novým vozovým parkem chceme vyjít vstříc přáním našich zákazníků, a ještě více zlepšit zážitek z cestování. Například práce a stravování ve vlastní kabině budou pohodlnější než kdykoli předtím,“ říká Elisa Markula, generální ředitelka společnosti VR.

Jednotlivé kabiny jsou navrženy tak, aby se svou výbavou blížily hotelovým pokojům, takže cestující mohou během cesty pohodlně pracovat i nerušeně odpočívat. Všechny kabiny jsou vybaveny toaletou, některé z nich mají i vlastní sprchu. Rodiny s dětmi mohou využít speciální rodinné kabiny, do kterých lze umístit dětskou postýlku. Kromě pohodlí je zvláštní pozornost věnována odhlučnění kabin, aby si cestující mohli jízdu užít.

„Naše portfolio vozidel splňuje náročné požadavky VR – přináší pohodlí, požitek a jednoduchost při cestování nočním vlakem. Noční vlak je pohodlnou a atraktivní alternativou k cestování autem i k létání. Klíčovými faktory jsou funkčnost kabiny, vlastní toaleta či dokonce i sprcha a funkční vybavení, kterým jsme věnovali velkou pozornost,“ vysvětluje Antti Korhonen, Sales Director ve Škoda Group Region North a doplňuje: „Náš koncept nočního vlaku pro VR Group je kombinací komfortu a funkčnosti. Kabiny jsou útulné pro snadné cestování na dovolenou a zároveň funkční pro klidnou práci během cesty.“

Spací vozy budou uvedeny do provozu na stávajících nočních linkách z Helsinek, Turku a Tampere do Oulu, Rovaniemi, Kemijärvi a Kolari. Lůžkové vozy budou doplněny nákladními vozy pro osobní automobily, což umožní cestujícím současně přepravovat své vozidlo.

Smlouva zahrnuje také opci na nákup dalších 30 lůžkových vozů a 30 nákladních vozů pro osobní automobily. Prostřednictvím opce bude možné v budoucnu zvýšit frekvenci spojů a rozšířit trasy. Opce navíc umožní výměnu starých vozů, protože jejich životnost se blíží ke konci.

TZ Škoda Group