Černí pasažéři si v Brně připlatí. DPMB zvyšuje pokuty

Dopravní podnik města Brna zvyšuje pokuty za jízdu bez platného jízdního dokladu. Nové sazby začnou platit od 1. května 2023. Současně se zvýší počet kontrol revizorů. Jen za uplynulé tři měsíce jelo načerno 10 087 lidí. Nejčastěji bez jízdenky cestují lidé ve věkové skupině 18-25 let (26 %) a 30-40 let (21 %).

Místo 800 Kč rovnou 1000 Kč. Dopravní podnik od května zvyšuje sankce za jízdu bez platného jízdního dokladu. „Důvodem je prevence a také zjednodušení administrativy. Je nutné si uvědomit, že jízdné v brněnské MHD se více než 10 let nezvedalo a nákup jízdenky je velmi jednoduchý. Není tak důvod, proč jezdit bez ní. Pokud tak někteří lidé činí, ať si připlatí,“ uvedl Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Od prvního května zaplatí cestující bez platného jízdního dokladu ve vozech MHD pokutu 1000 Kč. Platit mohou hotově nebo kartou. „Možnost platby kartou jsme zavedli v roce 2016. Terminálem je vybaven každý z našich revizorů. Zhruba 70 % pokut placených na místě je uhrazeno právě bankovní kartou,“ podotýká Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna.

Pokud lidé nevyužijí možnost zaplatit pokutu na místě, mohou tak učinit přes e-shop www.brnoid.cz, na doplatkové pokladně DPMB nebo zasláním na účet. V těchto případech je sankce stanovena na 1500 Kč plus cena základní jízdenky 25 Kč.

„Naši zákazníci jsou ti, kteří za naše služby platí. Chceme, aby měl v budoucnu každý obyvatel Brna šalinkartu, proto pracujeme na speciálním bonusovém programu, který by měl těmto lidem přinést určité výhody. Připadá mi spravedlivé, že ti, kteří nehodlají respektovat, že se za jízdu MHD platí, budou muset zaplatit vyšší sankci. Navíc zvýšíme počty pravidelných kontrol, a to jak ve dne, tak i v noci,“ dodal Havránek.

V loňském roce přistihli revizoři DPMB ve vozech 34 401 neplatičů. Jejich věková struktura zůstává dlouhodobě stejná. Téma zvyšování pokut bylo projednáno i v rámci Sdružení dopravních podniků ČR, kde se jím na posledním zasedání zabývala Odborná skupina přepravní kontroly. Dopravci ze zákona nesmí nastavit vyšší sankci, než je 1500 Kč.

TZ DPMB