V Ostravě proběhla kontrola cestujících v noční MHD

1 239 zkontrolovaných cestujících v celkem 54 spojích, a z toho 231 vyloučených pasažérů za nedodržování smluvních přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 23. června na sobotu 24. června 2023. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v centru Ostravy.

Ohlášená kontrolní akce trvala od večerních 20 hod. do 3 hod. rána. Zúčastnilo se jí 9 asistentů přepravy a 6 strážníků, rozdělených do tří skupin. Noční bezpečnostní akce probíhala v úseku zastávek Křižíkova – Náměstí republiky – Výstaviště.

Asistenti přepravy jsou spolu se strážníky v terénu po celý týden na ranních, odpoledních i nočním směnách. Nad rámec jejich běžného provozu organizujeme jednou měsíčně i tyto mimořádné noční bezpečnostní akce. Chceme, aby cestující viděli, že na jejich bezpečí nám záleží. Proto posilujeme kontroly právě ve vytíženou noc z pátku na sobotu,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu, v několika případech šlo o vyloučení za jízdu pod vlivem alkoholu a ve třech případech za výtržnictví.

Jan Dohnal, primátor města Ostravy dodává: „Spolupráci asistentů přepravy a strážníků kvitujeme. Těší nás, že jde o úspěšný koncept, který dlouhodobě pomáhá zvyšovat pocit bezpečí ve vozech městské hromadné dopravy. Záleží nám na tom, aby Ostravané viděli, že platících cestujících si vážíme a dbáme o jejich bezpečí a komfort.“

Dopravní podnik Ostrava má v současnosti 90 zaměstnanců přepravní kontrolory. Polovinu tvoří revizoři a druhou asistenti přepravy. Rozložení sil se nějakou dobu ladilo a ukazuje se, že právě takto je v aktuálním provozu efektivní. V nastavené praxi budeme pokračovat,“komentuje náměstek primátora pro dopravu Břetislav Riger.

Asistenti přepravy zvyšují kvalitu přepravy cestujících, zejména přispívají k bezpečí a pořádku ve vozidlech, informují, pomáhají cestujícím, a to třeba i s nákupem jízdného. V DPO fungují šestým rokem.

TZ DPO