Vídeň během adventu opět omezí vjezd autobusů

Vídeňské vánoční trhy a nákupní ulice každoročně lákají statisíce turistů, centrum města se proto plní i autobusy. Jako v předchozích letech vedení města během adventu znovu zavádí regulaci. Autokary do širšího centra vjedou pouze s povolením, bez něj musí cestující vystoupit a nastoupit například u některé ze stanic metra. Největší parkoviště opět vznikne u stanice Stadion na lince U2.

Adventní trhy ve Vídni každoročně navštíví miliony lidí, mezi nimiž nechybí ani desetitisíce Čechů. Stovky autobusů, které o adventních víkendech míří do centra dvoumilionové metropole, však mohou způsobovat dopravní komplikace, a v samotném centru by mohly omezovat i pohyb chodců. Vídeň proto i letos zavede osvědčená pravidla pro vjezd autobusů. Díky nim radnice zajistí příjezd a odjezd enormního množství autokarů, umožní výstup i nástup cestujících, zároveň však minimalizuje dopravní komplikace v širším centru.

O adventních sobotách (2. prosince, 9. prosince, 16. prosince a 23. prosince) bude od 6:00 do 20:00 v 1. a 6.–9. městském obvodu platit obecný zákaz vjezdu autobusů, s výjimkou pro autobusy s platnou vjezdovou kartou a linkové autobusy veřejné dopravy. Omezení se vztahuje na zónu, kterou vymezuje nábřeží Donaukanal (více ulic s názvem Lände), dále ulice Franz-Josefs-Kai, Uraniastraße, Vordere Zollamtsstraße, Am Stadtpark, Am Heumarkt, Lothringer Straße, Wienzeile, Gürtel a Nordbergbrücke (kromě těchto silnic). I letos bude pro autobusy bez povolení omezen příjezd na náměstí Schwedenplatz.

Řidiči autobusů mohou do regulované oblasti vjet pouze s platnou povolenkou. Z kapacitních důvodů nabízí vídeňská radnice maximálně 350 vjezdových karet na den. Pro uvedený počet autobusů město nabízí parkování zdarma. Vjezdové karty lze pořídit na speciálním webu města www.buseinfahrtskarte.wien.at, součástí je i elektronický formulář. Platit lze bankovní kartou.

Povolení rozesílá radnice jako PDF na uvedený e-mail, řidiči si dokument musí vytisknout a umístit na viditelné místo na předním skle. Dodržování nařízení kontroluje místní policie. Vjezdová povolení se párují s konkrétní poznávací značkou a opravňují v daném dni k příjezdu na výstupní a nástupní místa na náměstí Museumsplatz a využití parkovacího místa zdarma (to bude přiřazeno při objednávce). Odjezdové časy je nutné vyplnit již při objednávce, v nabídce jsou tři sloty: 15:30–17:00, 17:00–18:30 a od 18:30.

Autobusy s denními návštěvníky bez vjezdových karet budou nasměrovány ke stanicím metra. Mezi vybraná místa patří Mariahilfer Grürtel (u ulice Mariahilfer Straße), dále náměstí Karlsplatz 5 (u budovy Künstlerhaus), ulice Vorgartenstraße u stanice metra U2 Stadion nebo náměstí Pierre-de-Coubertin-Platz na druhé straně stadionu. Právě na posledně jmenovaném náměstí je zřízeno i velkokapacitní parkoviště. Oblast kolem Ernst-Happel-Stadionu je navíc dobře dostupná z dálničního průtahu Vídní A23. Detaily k návazné cestě MHD do centra lze získat na webu vídeňského dopravního podniku www.wienerlinien.at.

Autobusy směřující ze západní strany k zámku Schönbrunn mají využít parkoviště u Oranžerie. V uvedené dny zde bude navíc omezeno parkování osobních aut.

TZ město Vídeň