DPMB pořídil novou myčku autobusů, vozy jsou díky ní zářivější

Autobusy Dopravního podniku města Brna vyjíždí z vozovny Medlánky zářivější. Díky nové myčce s lepší technologií se vozy umyjí efektivněji a po mytí na oknech nezůstávají zaschlé kapky vody. Novým zařízením prochází až 50 autobusů denně.

„Kompletní rekonstrukcí mycí linky a pořízením nové myčky nyní dosahujeme v očistě vozů daleko lepších výsledků než v minulosti. Vsadili jsme na technologii, která využívá demineralizovanou – osmotickou vodu, která se běžně používá v myčkách pro osobní automobily, ale nikoli v autobusových myčkách. Tato technologie zajišťuje oplach vozidel bez zasychání vody a nezanechává tak na oknech ani karoserii žádné viditelné stopy. Tento aspekt je pro nás důležitý, jelikož dnešní moderní autobusy mají polovinu plochy prosklenou. Chceme, aby byly naše vozy čisté a byly ozdobou města,“ řekl Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Novou mycí linkou projedou denně v závislosti na ročním období desítky autobusů. S očistou se začíná postupně s jejich návratem do vozovny v 18 hodin a pokračuje se až do půlnoci. „Nejvyšší frekvenci očisty máme nastavenou na zimní měsíce, kdy ji autobusy vlivem počasí nejvíce potřebují. V této době během noci projde mycí linkou až padesát autobusů. Jeden cyklus trvá dvě a půl minuty,“ vysvětlil technicko-provozní ředitel DPMB Vítězslav Žůrek.

Současně s novou mycí linkou dopravní podnik nainstaloval i technologii na výrobu demineralizované (osmotické) vody, kterou uchovává v nádrži a následně čerpá do oběhu mycí linky na oplach vozidel. Tuto technologii by DPMB rád využil i v dalších myčkách.

Autobusová myčka v Medlánkách má vlastní čističku odpadních vod, díky které má velmi nízkou roční spotřebu vody. DPMB provozuje šest mycích linek – tramvajové v Pisárkách a Medlánkách, autobusové ve Slatině a v Medlánkách, trolejbusové v Komíně a Husovicích.

TZ DPMB