Brno bude mít další obousměrné tramvaje. Radní podpořili záměr DPMB nakoupit dalších 20 vozů Škoda 45T

Rada města Brna podpořila záměr Dopravního podniku města Brna (DPMB) na koupi dalších 20 obousměrných tramvají Škoda ForCity Smart 45T. Dopravce by tak maximálně využil rámcovou smlouvu, která nákup až 40 vozů tohoto typu umožňuje. Předpokládané náklady na pořízení tramvají činí 1,5 miliardy korun.

„Vedle masivní obnovy vozového parku trolejbusů a autobusů je třeba pokračovat i v modernizaci tramvají, kterých v Brně provozujeme téměř 300. Některé z nich se i přes důslednou péči blíží hranici své životnosti a bohužel už nevyhovují dnešním požadavkům na nízkopodlažnost vozidel hromadné dopravy. Jejich náhrada za nové vozy je tedy zcela na místě. Obousměrné tramvaje využíváme nejen na pravidelné lince z Líšně k Univerzitnímu kampusu, ale také při výlukách a operativních dopravních opatřeních,“ sdělila Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

 „V současné době Dopravní podnik města Brna provozuje pět tramvají typu Škoda ForCity Smart 45T, do konce roku 2025 přibude dalších 15 vozů. Na ty podnik loni získal dotace ve výši 630 miliónů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Dopravní podnik se nyní vzhledem k nutnosti obnovy vozového parku rozhodl naplno využít rámcové smlouvy a pořídit zbylých 20 vozů a my tento záměr plně podporujeme,“ řekl Petr Kratochvíl, radní města Brna pro dopravu. 

Předpokládané celkové náklady na dvacet vozidel činí 1,5 miliardy korun. Brno by tak na konci roku 2026 mělo v provozu všech 40 obousměrných vozů, které mají ve městě všestranné využití a které zmodernizují vozový park tramvají. 

DPMB aktuálně provozuje 36 obousměrných tramvají, 5 z nich je typu Škoda ForCity Smart 45T a 31 typu KT8. Tramvaje ForCity Škoda 45T jsou obousměrné, plně klimatizované a nízkopodlažní vozy
o délce 31 metrů a kapacitě 233 cestujících. Jsou osazeny moderní elektrickou výzbrojí, která rekuperuje část elektrické energie při brzdění zpátky do sítě. Výrobce Škoda Transportation tento typ zkonstruoval speciálně pro město Brno.

TZ DPMB