Software na syntézu hlasu, který by mohl zajistit mluvené informace ve vozech MHD, testují Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP). Automatický převod psaného textu na řeč by usnadnil a zrychlil komunikaci s cestujícími – toho dopravní podniky využily v rámci testování již v době pandemie.
- DPP obdržel dvě žádosti o účast v soutěži na metro C a D
- Ostravský terminál Náměstí Republiky projde modernizací
- Dopravní podcast (187) → Městská doprava v Norimberku
- Blíží se rekonstrukce stanic metra Českomoravská a Pankrác, obě budou od 6. ledna uzavřeny
- Začátkem nového roku bude MHD Vlašim integrována do systému PID
Na inovativním přístupu ke komunikaci s cestujícími spolupracují PMDP s plzeňskou firmou SpeechTech, která se zabývá vývojem hlasových technologií a spolupracuje s Katedrou kybernetiky Západočeské univerzity v Plzni. „Od začátku letošního roku jsme interně prověřovali kvalitu hlášek vytvářených pokročilou technologií syntézy lidské řeči. Díky okolnostem jsme již mohli software otestovat i v reálných podmínkách. V průběhu pandemie nám dodavatel umožnil bezplatné rychlé vytvoření informativních hlášek, které se nám tak k cestujícím povedlo dostat v rekordním čase,“ popisuje Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora a předseda představenstva PMDP.
Programově generované slovo je téměř k nerozeznání od lidského hlasu a umí pracovat rovněž s intenzitou řeči. Testování kompletních zvuků včetně názvů zastávek bude probíhat v druhé polovině června v jednom z vozů na lince č. 4.
V případě, že se software osvědčí i v červnovém testování, budou PMDP uvažovat o jeho využití ve všech vozech městské veřejné dopravy.
TZ PMDP