Národní dopravce objednal pro kraje prvních 33 nových bezbariérových motorových jednotek. Rámcový kontrakt se společností PESA Bydgoszcz SA jich nicméně umožňuje v případě zájmu dalších objednatelů odebrat až 160. Nové motoráky jsou typově podobné vlakům stejného dodavatele, které u nás jezdí pod označením RegioShark. Už z výroby budou vybaveny evropským zabezpečovačem ETCS, nabídnou 115 míst k sezení, prostorný interiér, klimatizaci, bezbariérový přístup, Wi-Fi nebo zásuvky na dobíjení drobné elektroniky.
„Je nutné držet naše slovo dané krajům a Praze a postupně nahradit vozidla, do nichž už kupříkladu nelze instalovat evropský zabezpečovač ETCS a dávno nevyhovují současným nárokům zákazníků na komfort cestování,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik a pokračuje: „Nahradíme je moderními vlaky, které pomohou motivovat veřejnost k častějšímu využívání železniční dopravy. Za prvních 33 jednotek zaplatíme bezmála 3 miliardy korun.“
Zákazníci se mohou těšit na světlý a prostorný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými sedačkami, Wi-Fi, elektrické zásuvky 230 V s nabíjecím USB portem 5 V pro napájení drobné elektroniky nebo na moderní audiovizuální informační systém s LCD monitory, který je bude informovat o průběhu jízdy a také o případných mimořádnostech na trase. Jednotky poskytnou dostatek místa pro přepravu osob na invalidním vozíku a budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu.
„První fáze zahrnuje pořízení 33 motorových vozidel se zajištěným financováním formou smluv s objednateli. Ty lidem díky nízkopodlažní úpravě, klimatizaci, pohodlnému interiéru a dostatečnému výkonu s maximální rychlostí 120 km/h umožní rychlejší, pohodlnější a přístupnější cestování napříč regiony. Jejich nasazování bude postupné v krajích Středočeském, Pardubickém, Jihočeském, na Vysočině a v Praze tak, jak začnou přicházet z výroby v období jízdního řádu 2023 a dále,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.
Dopravní podcast (80): … s Jiřím Ješetou o Českých drahách a plánovaných modernizacích
Dostatečnou kapacitu budou mít také úložné prostory pro zavazadla včetně univerzálního prostoru pro kočárky, jízdní kola nebo zvlášť objemná zavazadla. Toalety budou mít uzavřený systém, takže je zákazníci mohou použít i ve stanici. Rodiče s nejmenšími dětmi ocení sklopný přebalovací pult.
„Je mi potěšením, že otvíráme další kapitolu ve vzájemných vztazích mezi společnostmi ČD a PESA, zvláště s ohledem na skutečnost, že máme za sebou řadu let velmi dobré spolupráce. To nejlépe potvrzuje našich 31 jednotek RegioShark, které jsou plně v provozu od roku 2014, a já bych vás rád ujistil, že nová generace typově podobných vozidel nás všechny pozvedne do další fáze pokroku v oblasti technologií, cestovního komfortu a bezpečnosti pro cestující, kteří využívají služeb Českých drah. Nová vozidla jsou vybavena nejmodernějšími nízkoemisními motory fáze V a mnoha dalšími technickými inovacemi, přičemž se jedná o ekologicky šetrné motorové jednotky, díky čemuž splňují a překračují nejnáročnější evropské normy,“ doplňuje generální ředitel PESA Bydgoszcz SA Krzysztof Zdziarski.
České dráhy již provozují dvouvozové motorové jednotky řady 844 výrobce PESA Bydgoszcz SA pod názvem RegioShark. Na osobních vlacích se s nimi cestující potkávají v Ústeckém, Libereckém, Karlovarském, Plzeňském, Pardubickém a Zlínském kraji.
Výbava motorových jednotek v bodech:
- moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými čalouněnými sedačkami v provedení 1. a 2. třídy;
- bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody, pro cestující na vozíku budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu, na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod;
- moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky, centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku, navíc pro nevidomé a slabozraké budou čelní dveře jednotky vybavené dálkovým ovládáním reagujícím na slepeckou vysílačku a také akustickým majáčkem.;
- prostorné bezbariérové WC přístupné také osobám na vozíku s uzavřeným systémem a vybavené také sklopným stolem pro přebalování kojenců;
- elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky cestujících včetně USB portů, Wi-Fi, sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V pro dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků;
- dostatečné velké prostory pro umístění kočárků, jízdních kol a přepravu osob na invalidním vozíku;
- moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách všem cestujícím včetně nevidomých, slabozrakých nebo neslyšících osob, pro nevidomé a slabozraké budou uvnitř soupravy k dispozici také informační štítky v Braillově písmu.
TZ České dráhy