Konec jedné éry v Mnichově. Dopravní podnik se rozloučil s tramvajemi R2.2a

Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG - Marcus Schlaf, 18.10.2025

Historie mnichovské městské dopravy uzavřela minulou sobotu 18. října 2025 další kapitolu. Mnichovský dopravní podnik (MVG) oficiálně ukončil provoz tramvají řady R2.2a, nejstaršího typu vozidel, který byl dosud v pravidelném provozu. Rozlučkové jízdy posledních tří nemodernizovaných vozů přilákaly stovky dopravních fanoušků a fotografů.

Po více než 30 letech služby vyjely poslední tři nemodernizované vozy R2.2a naposledy do ulic přibližně v 8:00 hodin ráno. Každá ze souprav byla tematicky zaměřena: cestující se mohli svézt „dětskou tramvají“, „hudební tramvají“ nebo „historickou tramvají“.

Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG – Marcus Schlaf, 18.10.2025
Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG – Marcus Schlaf, 18.10.2025

Od 10:00 hodin byl na palubách připraven doprovodný program. Zatímco v dětské tramvaji bavili cestující balónkoví umělci a probíhalo malování na obličej, v hudební tramvaji hrála živá hudba. V historickém voze pak průvodčí v dobových uniformách sdíleli s cestujícími zajímavosti z historie provozu.

Vrchol akce pro fotografy nastal krátce po 14. hodině. V čase od 14:03 do 14:36 byly všechny tři soupravy přistaveny vedle sebe v obratišti Ackermannschleife u olympijského areálu, kde stovky fanoušků využily příležitost k pořízení společných snímků.

Jízdy byly ukončeny kolem 18:00 hodiny, kdy všechny tři tramvaje dorazily do Muzea MVG. Zde byly slavnostně přivítány za hudebního doprovodu a oficiálně se staly součástí muzejní sbírky.

První generace nízkopodlažních vozů

Vozy řady R2.2 (také označované jako GT6N) byly pro Mnichov významné. V 80. letech se dopravní podnik rozhodl nahradit staré poválečné třínápravové vozy kategorie M. Po testování prototypů R1.1 bylo v letech 1994 až 1997 uvedeno do provozu celkem 70 kusů sériových vozů R2.2. Jednalo se o první nízkopodlažní vozidla ve městě, která umožnila nástup bez překonávání tří schodů.

Většina této série prošla v roce 2010 modernizací, po které získala označení R2.2b a zůstává nadále v provozu. Vozy, které modernizovány nebyly, nesly označení R2.2a a právě ty nyní v provozu skončily.

Jako muzejní exponát bude zachováno první sériově vyrobené vozidlo s evidenčním číslem 2101. To bude v příštím roce vyzdobeno k příležitosti 150. výročí tramvají v Mnichově a na podzim 2026 se představí ve slavnostním průvodu.

Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG – Marcus Schlaf, 18.10.2025
Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG – Marcus Schlaf, 18.10.2025
Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG – Marcus Schlaf, 18.10.2025
Loučení s tramvajemi R2.2a. Foto: MVG – Marcus Schlaf, 18.10.2025