Cestující v Ostravě se mohou v září vyhnout frontám. DPO sází na vyřízení online a jízdenkomaty

Jízdenkový automat v Ostravě. Zdroj: DPO

Dopravní podnik Ostrava (DPO) před začátkem nového školního roku připomíná cestujícím, že nákup časových jízdenek i prodloužení zákaznických profilů lze vyřídit bez nutnosti návštěvy kamenných prodejen. Oproti roku 2019 se díky rozšiřování samoobslužných a digitálních funkcí snížila průměrná čekací doba na prodejních místech o 59 procent.

Ověření studentského profilu přes e-shop, aplikaci i jízdenkomat

Studenti středních a vysokých škol již nemusí na prodejny nosit papírová potvrzení o studiu. Stav svého účtu si ověří v e-shopu DPO:

Uživatelé ODISky v mobilu nebo bankovní karty mohou profil prodloužit v e-shopu nebo v aplikaci MojeDPO stisknutím tlačítka „Studentská sleva“. Systém je propojen s databázemi VŠB-TU Ostrava, Ostravské univerzity a kartami ISIC. Držitelé fyzických plastových ODISek mohou profil aktualizovat v tyrkysových jízdenkomatech DPO – po přiložení karty ke čtečce stačí zvolit možnost „Chci aktualizovat profil studenta“.

Opatření na prodejnách v prvním týdnu září

Pokud je osobní návštěva nezbytná, jsou k dispozici samoobslužné zóny v Zákaznickém centru DPO u zastávky Karolina a na prodejně Poruba vozovna. V průběhu září budou v prostorách prodejen pracovat koordinátoři s přenosnými elektronickými zařízeními pro rychlé ověření profilů přímo ve frontě. V prvním zářijovém týdnu navíc DPO posílí kapacitu otevřením dodatečné přepážky v budově B Zákaznického centra.

Jízdenky on-line v Ostravě. Zdroj: DPO

„Dlouhodobě směřujeme k tomu, aby vyřízení jízdních dokladů zabralo cestujícím minimum času. Do budoucna připravujeme i přímé propojení DPO s databázemi středních škol, které zcela odbourá nutnost dokládat potvrzení o studiu,“ uvedl k opatřením předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

Nové ODISky pro prvňáčky bez poplatku

Podrobné informace a návody pro věkové kategorie do 15 let, 15–18 let a 18–26 let jsou dostupné na specializovaném webu dpo.cz/studenti. DPO rovněž pokračuje v akci pro prvňáčky. Děti narozené v letech 2019 a 2020 mají nárok na vydání ODISky zdarma, čímž rodiče ušetří standardní poplatek 130 korun. Detailní postup je uveden na stránce dpo.cz/prvniodiska.