Dům vláčků: Půlrok novinek a rekordu

Téměř půl roku už milovníci modelové železnice obdivují řadu kolejišť v Domě vláčků na pražských Petřinách. Už při své první návštěvě v listopadu 2015 jsem prohlásil, že v Praze máme „Malý Hamburg“, dokonalý miniaturní svět.

Na ploše 1500 m2 je k vidění několik funkčních modelových kolejišť, mimo jiné 7 metrů dlouhý Negrelliho viadukt ve velikosti N, model Jindřichohradeckých místních drah ve velikosti H0e, model “české léto” ve velikosti HO a rozkvetlé zahradní kolejiště. Součástí expozice je i muzeum železničních modelů, jediné svého druhu u nás i ve světě. V něm na vás čeká kompletní produkce železničních modelů z bývalé NDR, doplněná o příslušenství ke kolejištím, modely budov a autíček. Na jednom místě tak můžete vidět kompletní sbírky modelů Zeuke, Berliner TT-Bahnen a Piko, včetně dárkových setů a modelů, které nebyly v běžné distribuci. Určitě ve vitrínách objevíte mašinky a vagónky, s kterými jste si hráli doma.

Mezi novinkami v Domě vláčků za první půlrok od otevření jsou tlačítka u kolejiště HO, kterými návštěvníci „rozhýbají“ desítky dějů na kolejišti a v krajině. Zároveň je možné sledovat plný provoz, který zajišťuje 32 vlakových souprav a nechybí ani zprovozněné vlečky.

Pestrý vozový park na kolejišti HO

Pestrý vozový park na kolejišti HO

Jedna z mnoha vleček na kolejišti HO

Jedna z mnoha vleček na kolejišti HO

Rekordmankou na zahradním kolejišti je lokomotiva, která za 5 měsíců ujela vzdálenost 1000 kilometrů bez větší závady.

Lokomotiva, která ujela 1000 km bez větší závady

Lokomotiva, která ujela 1000 km bez větší závady

Zájemci o digitální techniku si můžou vyzkoušet řídit lokomotivu přes tablet. Navíc je v lokomotivně instalována kamera, která přenáší obraz na tablet.

Ovládání mašinky přes tablet

Ovládání mašinky přes tablet

Zprovozněno je nově také historické kolejiště ve velikosti N.

Kolejiště ve velikosti N ze 70. let

Kolejiště ve velikosti N ze 70. let

Dětský koutek nabízí řadu železničních kolejišť a návštěvníci se mohou brzy těšit počítačové simulátory.

Oblíbený dětský koutek s železničními kolejišti

Oblíbený dětský koutek s železničními kolejišti

Ve výstavbě je model kolejiště v měřítku TT znázorňující trať Hřensko/Schöna – Bad Schandau, které má být dokončeno a zprovozněno k ročnímu výroční Domu vláčků, které proběhne v listopadu 2016.

Výstavba kolejiště TT

Výstavba kolejiště TT

Nákres budoucího kolejiště TT

Nákres budoucího kolejiště TT

Ve výstavbě je také tramvajového kolejiště, které bude doplněno o autobusový provoz.

Autobusová dráha s karosou

Autobusová dráha s Karosou

Návštěvu Důmu vláčků můžu jedině doporučit. A to jak těm, kteří ještě na Petřinách nebyli, tak i těm, kteří tam byli naposledy na podzim. Dům vláčků je místo, kde je pořád něco nového a při pohledu do modelové krajiny pokaždé objevíte nové příběhy.

Adresa: 2. patro OD Petřiny, Na Petřinách 55, Praha 6, stanice metra Petřiny, www.dumvlacku.cz

Každý si najde to své

Každý si najde to své

Ondřej Matěj Hrubeš

šéfredaktor dopravního magazínu MHD86.cz, který se zajímá o MHD už od dob mateřské školky a procestoval přes 160 měst s městskou dopravou