Metro A na letiště dostalo znovu naději. Bylo by v centru rychleji než vlak

Prodloužení trasy metra A z Motola přes Dědinu na ruzyňské letiště získalo novou naději. Koncem roku 2017 si nechal pražský dopravní podnik udělat studii, která prověřila možné prodloužení „áčka“. Podle prvních informací, pokud by se Praha nyní rozhodla trasu A prodloužit, první cestující by metro dovezlo na ruzyňské letiště v roce 2029.


V situaci, kdy projekt rychlodráhy, resp. modernizace železniční tratě 120 s odbočkou na letiště má nekonečné problémy, nastává nejvyšší čas vážně se zabývat možným prodloužením prodloužení metra A.

Ze stanice Nemocnice Motol by zelená linka pokračovala přes stanice Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle, Staré letiště na konečnou Letiště Praha.

Studie na prodloužení metra A a C

Metro rychleji v centru než vlak

Ano, někomu se zdá trasa přes Motol dlouhá, ale je třeba si uvědomit, že metro zdolá úsek Letiště – Můstek za 25 minut, oproti tomu „slavná“ rychlodráha – vlak pojede z letiště do centra 27 minut. Metro by navíc jezdilo v kratších intervalech než vlak a nabídlo by lepší spojení přes celou metropoli s přestupy na další linky metra. Případný vlak by dovezl cestující jen na Masarykovo nádraží.


Ano, železnice do Kladna musí projít modernizací, aby nabídla nové rychlé spojení s Prahou a nahradila autobusovou dopravu. Jenže v prvé řadě je nutné vyřešit trasování železnice v Kladně. Pokud povede současnou stopou po okraji Kladna, cestující si nezíská. Výhoda stávajících autobusů spočívá v jejich trase, kdy projedou celým Kladnem a autobus Vás zaveze přímo na všechna kladenská sídliště a klíčová místa ve městě.

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.