Komentář pro Metro: Dlouhodobě dělat z lidí blbce se nemusí Ropidu vyplatit

Metro.cz: „Na názvy stanic nám nesahejte!“

Jen máloco dokáže vyvolat v Praze takovou vlnu nevole, jako jsou výrazné změny v MHD. To potvrzují události posledních dní, kdy pražští radní vzali na vědomí dopravní koncepci, podle které by se v budoucnu mohly přejmenovat některé stanice metra. Například Muzeum by se mohlo v budoucnu jmenovat Národní muzeum. Místo na Českomoravské by se pak vystupovalo ve stanici Aréna Libeň.


Ačkoliv jde jen o jeden z mnoha nápadů, který nemá zatím blízko ani ke schválení či dokonce k realizaci, na sociálních sítích se rozjelo názorové peklo.

Nepomohla ani následná snaha zástupců Pražské integrované dopravy (PID), kteří se lidem snažili zjednodušující výklad médií popsat jako „novinářskou zkratku“ či „dezinformaci“. „Nejde o dezinformaci, ale produkt vaší práce. Ale chápu, tramvaje už jste kompletně přečíslovali, trasy změnili, tak co dál. Přejmenujeme stanice metra. Nějakou práci musíte vykazovat, ale dlouhodobě dělat z lidí blbce se vám nemusí vyplatit,“ píše na facebooku Ondřej Matěj Hrubeš.

PID se v komentářích zaklíná tím, že jde v dokumentu především o otevření diskuze na toto téma. „A proč teda do dokumentu s konkrétními návrhy opatření cpete jakési náměty na zahájení diskuse? Máte, co jste chtěli – diskusi,“ reaguje další diskutující Alois Sečkár. „Novináři z toho vypíchli přesně to, co měli. V té zprávě jinak není nic objevného, o tramvajových tratích se mluví (ano, jen mluví) dlouhá léta,“ napsal pro změnu Michal Janko.


Našli se i tací, kteří by přejmenování některých stanic uvítali. Další si pak z nápadu dělají spíš legraci. Uživatel Michael Weinlich například žertem kritizuje zmatečnost, jakou by mohlo způsobit přejmenování Pražského povstání na Náměstí Hrdinů. „Náměstí Hrdinů, hrdinů práce nebo lidu? Hrdinů válek nebo revolucí? Či skrytá reklama Marvelu? Pražské povstání je jasné,“ míní.

V diskuzi na facebooku PID reagoval i spolek Veleslavín-Vokovice k životu. Ten kritizuje nové názvy stanic metra. „Každá stanice by měla být pojmenovaná dle katastrálního území, v němž stojí. Nedocházelo by k absurdním situacím, kdy se musela přejmenovat zastávka Bořislavka na Na Pískách , aby se stanice metra pojmenovala Bořislavka, ačkoli na Bořislavce nestojí. Měla se jmenovat Vokovická, stejně jako Nádraží Veleslavín Veleslavínská,“ uvádí spolek.

Zda k přejmenování stanic v blízké době skutečně dojde, je podle odborníků velmi nepravděpodobné. Náměstek ředitele Ropidu Martin Šubrt v rozhovoru pro deník Metro prohlásil, že pokud k přejmenování dojde, bude to až po dokončení trasy metra D. Jinak by se podle něj nevyplatilo měnit cedule.

Autor článku: Filip Jaroševský

Vyšlo 15. 10. 2018 na webu metro.cz

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.