Praha testuje vlastní přístřešek na Palackého náměstí

Do jara příštího roku bude na Palackého náměstí umístěn testovací prototyp zastávkového přístřešku MHD se zábradlím. Návrh vzešel ze soutěže, kterou uspořádal Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) v loňském roce.

Testovací období má zjistit funkčnost a design nové zastávky, jejíž cena v sériové výrobě nepřesáhne 200 000 Kč. Příští rok pak bude vypsáno veřejné výběrové řízení na nového dodavatele a správce tohoto městského mobiliáře. Díky tomu bude mít město plnou kontrolu nad reklamou a nad příjmy z ní plynoucí.

V současné chvíli je v Praze nedostatek zastávkových přístřešků. Nejen, že je zastávek málo, ale téměř polovina z nich je zastaralá a neumožňuje tak využívat nové technologie. Tyto přístřešky nejsou ve vlastnictví Prahy, a proto má hlavní město velmi omezenou možnost ovlivnit jejich vzhled a postrádá tak kontrolu nad reklamou a příjmy, které z ní plynou. V létě roku 2021 vyprší smlouva se současným správcem mobiliáře a ve veřejném výběrovém řízení bude vybrán jak nový dodavatel zastávkových přístřešků, tak i jejich správce. Ten bude pro hlavní město o vítězný typ pečovat.

Foto: IPR Praha

„Městský mobiliář je často přehlíženou, ale velice důležitou složkou města, na kterou nesmíme zapomínat. Kromě toho, že poskytuje pohodlí svým uživatelům, by měl být reprezentativní a snadno udržovatelný. Všechny tyto atributy nový zastávkový přístřešek splňuje, a proto mě těší, že se v Praze začne postupně rozšiřovat,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Zastávka veřejné dopravy je důležitým prvkem ve veřejném prostoru, který neodmyslitelně patří k MHD. Ať už se jedná o dopravní stavbu nebo zastávku, vždy musíme myslet na to, aby výsledek vypadal pěkně a zapadal do svého okolí,“ vysvětluje Adam Scheinherr, radní pro oblast dopravy.

Inciativa sjednotit městský mobiliář a vytvořit vlastní design, který vychází z prostředí Prahy, vznikla již v roce 2017. Tehdy se začalo s hledáním designu městské lavičky, odpadkového koše a stojanu na kola. Vítězný návrh pak prošel testovacím obdobím a dnes se Pražané s novým mobiliářem setkají například ve Stromovce, na Petříně nebo na Strossmayerově náměstí. Odpadkový koš dokonce letos získal prestižní ocenění Red Dot Design Award.

Jednotný vzhled mobiliáře přispěje ke snížení počtu typů „městského nábytku“, podpoří jednotný design těchto prvků a nastaví tak standard, který by minimálně měl mobiliář splňovat.

„Ucelený design městského mobiliáře pomůže výrazně zvýšit kvalitu veřejných prostranství v Praze. Těší mě, Praha má svůj vlastní design, se kterým se může prezentovat,“ říká Petr Hlaváček, radní pro oblast územního rozvoje.

Testovací prototyp bude na Palackého náměstí umístěn celkem 6 měsíců. V průběhu jara 2020 bude testovací období vyhodnoceno a na jeho základě bude přístřešek se zábradlím případně upraven. Poté bude následovat výroba pilotní série, která by se měla objevit již na různých místech v Praze.

„Po více než dvaceti letech získá Praha zastávky do svého majetku a bude tak nad nimi mít kontrolu nejenom z pohledu jejich rozmístění, funkčnosti, ale také nad reklamou. Tento dohled Praze dodnes chyběl,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

TZ IPR Praha

 • Metrostav Infrastructure má nového ředitele
  Novým ředitelem a předsedou představenstva společnosti Metrostav Infrastructure a.s. se od 1. 8. 2021 stane Ing. Zdeněk Ludvík. Ve funkci vystřídá dosavadního ředitele Ing. Radima Čápa, Ph.D., který funkci opouští z osobních důvodů. Změnu potvrdilo představenstvo společnosti ve středu 28. 7. 2021. Ing. Zdeněk Ludvík byl doposud ve společnosti Metrostav Infrastructure a.s. jejím výrobním náměstkem … Pokračovat ve čtení
 • Místo metra Krkonošské tramvaje? První už dorazily
  Do Krkonoš přijely čtyři tramvaje řady T3. V budoucnu mají sloužit na trati mezi Martinicemi a Rokytnicí nad Jizerou. Fotografie redakci zaslal Patreon webu MHD86.cz. Vysloužilé tramvaje T3SUCS vyrobené v roce 1985 v pražském závodu ČKD Tatra zakoupil spolek Přítel Krkonošského metra. Jedná se o vozy, které jezdily dříve v Ostravě pod evidenčními čísly 953, … Pokračovat ve čtení
 • Kukátko: ROPID zjišťuje, jaký styl dopravní mapy mají cestující nejraději
  ROPID v Praze pořádá anketu, jak má vypadat dopravní mapa města. Cestující se mohou vyjádřit, zda preferují linky MHD zakreslené do mapy města s uliční sítí a nebo preferují barevně designové schéma linek bez mapového podkladu města. Ondřeje Matěje Hrubeše (šéfredaktora dopravního magazínu MHD86.cz) zpovídal v pořadu Kukátko na vlnách Country Radia moderátor Miloš Keller.
 • V Berlíně byla otevřena 175. stanice metra
  V německém hlavním městě byla 9. července otevřena další stanice metra. Nová stanice Museumsinsel se nachází na lince U5 mezi stanicemi Rotes Rathaus a Unter den Linden. Dosud místem vlaky metra projížděly. Otevřením stanice Museumsinsel byla fakticky dokončena celá trasa linky U5 z Alexanderplatzu na Hauptbahnhof. New favourite U-Bahn station 🤩 Also, read this lovely … Pokračovat ve čtení
 • Zápisky občasného tramvajáka (39): Motolská premiéra
  Život tramvajáka také přináší něco, co má jednou poprvé. Já třeba dnes měl poprvé výjezd z vozovny Motol a vlastně premiérově budu připravovat vůz 15T před výjezdem. Zároveň si uvědomuji, že poprvé budu vyjíždět z jiné, než z mé domovské vozovny Kobylisy.  Byla to směna na přání – odkudkoliv, cokoliv, ideálně 15T. A bylo mi … Pokračovat ve čtení