První tramvaj ForCity Smart Artic dodána do Tampere

Škoda Transtech, která je součástí skupiny Škoda Transportation, dnes předala první moderní obousměrnou 100% nízkopodlažní tramvaj ForCity Smart Artic do Tampere. Postupně do tohoto třetího největšího finského města zamíří devatenáct moderních vozidel
za více než 100 mil. EUR.

V Tampere získávají moderní, prověřené technické řešení vhodné pro tvrdé severské podmínky. Nové tramvaje poskytují maximální pohodlí pro cestující, například i díky výhřívání podlah, dvojitým sklům nebo klimatizaci na letní měsíce. Vozidla vycházejí z ověřených řešení, která jsme získali při výrobě vozidel pro hlavní město Helsinky, kam jsme dodali celkem 72 tramvají,“ uvedl Zdeněk Majer, předseda představenstva Škoda Transtech a Senior Viceprezident pro Obchod, skupiny Škoda Transportation a dodal: „Na vývoji tramvají pro Tampere pracovali naši zkušení zaměstnanci napříč celou skupinou Škoda Transportation. Jsme také přesvědčeni, že tento typ nové generace tramvají ForCity Smart Artic má velký exportní potenciál.“

Tampere si na první etapu nově vznikající tramvajové sítě objednalo devatenáct tramvají včetně desetiletého full servisu. Smlouva rovněž zahrnuje další tři opce na až 46 dalších vozidel.Do Finska v příštích letech rovněž zamíří dalších 29 tramvají pro novou linku, která bude spojovat Helsinky a Espoo.

Vzhledem k tomu, že výrobnízávod Škody Transtech v Otanmäki nemá zkušební dráhu potřebnou pro zkoušky, je nutné některé z nich provést přímo v Tampere. Proto také některé části interiéru jako například čalounění budou namontovány až po dokončení instalace elektrické výzbroje tak, aby nepřekážely při měření, seřizování a dalších zkouškách. Část testů se navíc provádí v dálkovém režimu, kdy se na předávanou tramvaj připojí skupina softwarových inženýrů z Plzně a provede zkoušky systémů tramvaje,“ vysvětluje generální ředitel Škody Transtech Juha Vierros.

Obousměrná tříčlánková tramvaj ForCity Smart Artic Tampere je dlouhá 37,3 mamá rozchod 1 435 mm, je plně nízkopodlažní a pojme až 360 cestujících. Vozidlo rovněž nabízí bezbariérový přístup pro cestující na vozíčku a dětské kočárky. Pohon všech kol a robustní provedení podvozků s nápravami umožňují bezproblémový provoz v náročných klimatických podmínkách.

Společnost Škoda Transtech je největší výrobce kolejových vozidel v nordických státech. Firma byla založena roku 1985. V roce 2015 se stala členem skupiny Škoda Transportation. V roce 2018 došlo k úplnému převzetí společnosti skupinou Škoda Transportation. Mezi její hlavní produkty patří dvoupodlažní elektrické vagony (provozované jako PushPull soupravy), nízkopodlažní tramvaje a strojírenské výrobky. V současnosti zaměstnává více než 650 lidí.

TZ Škoda


Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.