Nové „Sorky“ jsou v Brně

Do Brna dorazily nové autobusy značky SOR typu NS. Osm klimatizovaných vozů s nezaměnitelným futuristickým designem bude podnik postupně nasazovat do provozu. Dodávku zbylých 12 kusů dopravce očekává do poloviny září. Nákup celkem dvaceti vozů vyšel Dopravní podnik města Brna na 102 miliony Kč. Spolu s kloubovými vozy SOLARIS tak za letošní léto v Brně přibude celkem 40 nových klimatizovaných autobusů.

„Autobusy SOR typu NS 12 splňují naše požadavky na moderní, funkční a pohodlné vozy. V letošním roce jich pořizujeme dvacet, pokud se v provozu osvědčí, rámcová smlouva nám umožňuje nakoupit do roku 2022 dalších až 31 vozů,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Autobusy na první pohled zaujmou svým futuristickým designem. Charakteristické pro ně je velké čelní sklo, zaoblené hrany a výrazná zpětná zrcátka. Co se týče výbavy vozidel, kromě celovozové klimatizace a úplné nízkopodlažnosti cestující potěší i USB nabíječky a celočalouněná sedadla pro zajištění většího pohodlí. Dalšími plusy vozů jsou širokoúhlé LCD monitory, systém RIS 2 nebo vyhřívaná čelní skla. Vozy mají kapacitu 105 cestujících.

Stejně jako kloubové autobusy SOLARIS, které podnik pořídil na začátku léta, mají vozy SOR NS tu výhodu pro cestující, že na levé (nenástupní) straně disponují venkovním elektronickým transparentem, který zobrazuje číslo linky. Lidé tak i z protější strany ulice snadno vidí, jaká linka zrovna přijíždí.

„Nové autobusy SOR nahradí starší vozy Karosa B 931 a Citelis, které budeme postupně vyřazovat. V provozu je budeme nasazovat na linkách, které jsou vypravovány z vozovky Medlánky, což jsou 41, 43, 52, 54, 57, 67, 70 a 71,“ vysvětlil Havránek.

Dopravní podnik města Brna provozuje 320 autobusů. Po dodávce zbývajících vozů SOR bude 300 z nich nízkopodlažních, což je 94 procent. Dopravce v létě pořídil také 20 kloubových autobusů SOLARIS za 147 miliónů Kč. I v tomto případě jej rámcová smlouva opravňuje k nákupu až 33 těchto vozů.

TZ DMPB