Na kukačku: Plzeň v roce 2003

V roce 2003 jsem poprvé navštívil Plzeň s foťákem a letošní doba se přímo nabízí pro cestování časem prostřednictvím archivu. Ti, co sledují na Instagramu můk účet @omh86, už fotografie viděli, ale byla by škoda o ně připravit i klasické čtenáře dopravního magazínu MHD86.cz.

Pamatujete tenhle vínovo-bílý lak na plzeňských tramvajích? Mě se tehdy moc líbil. Aplikoval se na modernizované té trojky předtím, než vznikl žluto-bílý lak, který známe dodnes.
Něco pro milovníky autobusů. Vyfocená Karosa B731, která prošla v roce 1999 generální opravou. Zachytil jsem jí na lince 22 směřující ze Slovan na Karlov, k 8. bráně závodu Škoda.
Astra ev. č. 305 na lince 1 připravena k odjezdu ze smyčky Bolevec. Celkem Plzeň zakoupila 11 těchto vozů v letech 1998-2000. Dneska už „305“ cestující nevozí. Před pár týdny byla odprodána a převezena na odpočívku u dálnice D10, kde bude sloužit jako zázemí pro občerstvení.
V roce 2003 jsem poprvé navštívil Plzeň s foťákem. A teď koukám, jaké mám poklady. Třeba červeno-krémovou tramvaj T3 ev. č. 190 v nástupní zastávce Skvrňany.
Souprava T3SUCS (233+234) vyjíždí z vozovny na linku 4 po Slovanské aleji. Cedulové označení linek bylo tehdy klasikou, navíc každá tramvajová linka měla svoji barvu. V případě linky 4 zelenou. Zároveň fotografie ukazuje jeden z prvních žlutých nátěrů na plzeňských tramvajích.
A tenhle plzeňskej nátěr už všichni dneska znají. Tehdy se teprve začal aplikovat na první soupravy. Tahle souprava té trojek vyjíždí ze smyčky Skvrňany.

Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.