Zdiby 2,5 milionu, Okoř 19 tisíc. Kolik platí obce na systém PID?

V červenci oznámil Středočeský kraj, že od září nebude městská doprava v Kladně součástí Pražské integrované dopravy. Důvodem jsou peníze, které nechce Kladno platit do systému PID.

ROPID, resp. IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje) projednává v obcemi jejich finanční zapojení do systému veřejné dopravy. Nové vedení kraje se snaží, aby platby obcí do systému PID byly spravedlivější než dřív. V minulosti totiž některé obce neplatili nic, některé něco a jiné hodně.

Proto redakce oslovila ROPID, jaké jsou dohodnuté platby obcí na financování nadstandartní dopravy. Z tabulky, kterou ROPID poskytl je zřejmé, že s většinou obcí už je dohoda o finančním příspěvku dohodnutá. Se zbývajícími obcemi probíhají jednání, nebo v obci nejsou dohodnuté žádné nadstandartní spoje nad rámec běžné dopravní obslužnosti. Příp. byly nadstandartní spoje omezeny.

A kolik ročně budou přispívat obce Středočeského kraje? Třeba dvacetitisícový Beroun zaplatí téměř 7 milionu korun, devatenáctitisícové souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav zaplatí přes 4,5 milionu korun a sedmitisícový Český Brod vytáhne z rozpočtu 1,5 milionu korun. Údaje jsou k výsledkům jednání k 28. 7. 2022.

Zdiby, kam se uvažuje s prodloužením tramvajové trati z Prahy zaplatí ročně 2,5 milionu korun, Kralupy nad Vltavou 5 milionů korun a Jirny 2,2 mil. korun.

A kolik platí třeba menší obce v blízkosti Prahy? Čestlice 749 tisíc, Holubice 822 tisíc, Jinočany 632 tisíc a vedlejší Ořech 297 tisíc korun. Stále v jednání jsou Horoměřice a jejich finanční zapojení. Podobný stav je s Příbramí, či Strančicemi.

Některé obce platí jen desítky tisíc. Mezi nimi jsou například Karlštejn (48 000 Kč), Malé Přítočno (25 922 Kč) a Okoř (19 597 Kč). A potom tady jsou obce, které platí nulu. Lužec nad Vltavou, Husí Lhota, Lipník, Medonosy, nebo Počaply.

Komplexní přehled, kolik platí jednotlivé obce najdete na Patreonu.

Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.