Dva víkendy nepojedou tramvaje Ječnou

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude od tohoto pátku 11. srpna 2023 po dobu deseti dnů provádět nutné opravy tramvajové tratě v Ječné ulici a na náměstí I. P. Pavlova včetně frekventovaných přejezdů přes magistrálu. Z tohoto důvodu bude od pátku 11. srpna od cca 4:30 hod. do neděle 20. srpna 2023 do zhruba 24:00 hod. obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Karlovo náměstí – I. P. Pavlova a zavedena náhradní autobusová doprava X10 a X91. Oprava tratě se dotkne tramvajových linek č. 6, 10, 16, 22, 23, 24, 91, 96, 97 a 99, které budou jezdit po změněných trasách. Po oba víkendy bude navíc omezen průjezd po magistrále pro veškerou automobilovou dopravu. O tomto víkendu bude uzavřena část Sokolské ulice (směr z centra), příští víkend pak část Legerovy ulice (směr do centra). Provoz tramvají bude opět obnoven v neděli 20. srpna 2023 od nočního výjezdu.

Tramvajová trať v Ječné ulici a na náměstí I. P. Pavlova, přesněji od křižovatky Karlova náměstí s Resslovou ulicí po křižovatku Jugoslávské ulice s Tylovým náměstím, byla naposledy rekonstruována v roce 1984. V roce 2004 DPP provedl souvislou obnovu s výměnou panelů (tzv. repanelizaci). „Jedná se o jednu z nejdůležitějších spojnic východní
a západní části pražské tramvajové sítě, tudíž jednu z nejfrekventovanějších tratí, čemuž odpovídá i její opotřebení. V místech přejezdů přes magistrálu v Legerově a Sokolské ulici se k zatížení od tramvají přidává i zátěž od automobilové dopravy. Na některých místech se bohužel objevují závady jako koroze žlabů velkoplošných panelů a degradace podkladní asfaltové vrstvy, která je pod stávajícími BKV panely. V rámci této plánované opravy musíme na těch nejhorších místech trať rozebrat, BKV panely vyndat, vyměnit podkladní asfaltovou vrstvu a vše opět poskládat zpět, abychom o několik let prodloužili životnost tratě a zajistili bezpečný provoz na ní,“
říká Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP, která má na starosti správu a údržbu tramvajové sítě v Praze.

Tramvajovou trať bude DPP opravovat v Ječné ulici zejména v místě křížení s ulicemi V Tůních a Melounová, ale zejména tento víkend (od pátku 11. srpna od cca 20:00 hod. do neděle 13. srpna 2023 do cca 20:00 hod.) přejezd přes Sokolskou ulici a během budoucího víkendu (od soboty 19. srpna od cca 6:00 hod. do neděle 20. srpna 2023 do cca 18:00 hod.) pak přejezd přes Legerovu ulici.

Všechny práce jsme naplánovali tak, abychom opravy provedli v co nejkratším možném čase. Samotné přejezdy přes magistrálu zvládneme pouze za dva víkendy. Trať se po téměř čtyřiceti letech provozu blíží do stavu, kdy ji budeme muset v dohledné budoucnosti celou zrekonstruovat. Tuto akci nicméně plánujeme až v návaznosti na obnovu tramvajového propojení v horní části Václavského náměstí, které přinese tolik potřebné alternativní východo-západní propojení tramvajové sítě. Do té doby se budeme snažit stávají trať v Ječné udržet nejnutnějšími opravami v provozuschopném stavu,“ dodává Miroslav Penc.

V centru Prahy existují v zásadě pouze dvě východo-západní spojnice tramvajové sítě – přes Vodičkovu, Jindřišskou ulici a Senovážné náměstí, která je vůbec nejvytíženější tratí a druhou je zmiňovaný úsek spojující Karlovo náměstí a náměstí I. P. Pavlova. Jakmile na jedné z nich dojde k mimořádné události, nebo je potřebné ji opravit nebo zrekonstruovat, což je časově výrazně náročnější akce, není kvůli kapacitě sítě a průjezdnosti, kam tramvaje přesměrovat. Proto musíme volit složitá dopravní opatření a některé linky rozdělovat na poloviny, abychom zajistili dopravní obslužnost. Pokud by už existovala tramvajová trať na Václavském náměstí a u Muzea, organizace tramvajové dopravy by byla výrazně jednodušší a zejména dopady na cestující násobně menší,“ uzavírá Jiří Vodrážka, vedoucí odboru Organizace provozu DPP.

Dopravní opatření

Z důvodu opravy tramvajové trati bude od pátku 11. srpna 2023 (od cca 4:30 hod.) do neděle 20. srpna 2023 (do cca 24:00 hod.) obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Karlovo náměstí – I. P. Pavlova.

Změny tras tramvajových linek

 • Linka č. 6 bude rozdělena na dvě části:
  • ve směru od Palmovky bude zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 16 směr Kotlářka
  • ve směru od Kubánského náměstí bude zkrácena do zastávky I. P. Pavlova, dále bude pokračovat jako linka č. 10 směr Sídliště Ďáblice.
 • Linka č. 10 bude rozdělena na dvě části:
  • ve směru od Sídliště Řepy bude zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 22 směr Bílá Hora
  • ve směru od Sídliště Ďáblice bude zkrácena do zastávky I. P. Pavlova, dále bude pokračovat jako linka č. 6 směr Kubánské náměstí.
 • Linka č. 16 bude rozdělena na dvě části:
  • ve směru od Kotlářky bude zkrácena do zastávky Karlovo náměstí, dále bude pokračovat jako linka č. 6 směr Palmovka
  • ve směru od Ústředních dílen DP bude ze zastávky I. P. Pavlova odkloněna přes zastávky Bruselská a Nuselské schody do obratiště Náměstí Bratří Synků.
 • Linka č. 22 bude v provozu ve dvou variantách trasy:
  • spoje jedoucí ze zastávky Bílá Hora budou zkráceny do zastávky Karlovo náměstí, dále budou pokračovat jako linka č. 10 směr Sídliště Řepy
  • spoje vedené ze zastávky Vypich na Nádraží Hostivař budou v úseku Karlovo náměstí – Koh-i-noor odkloněny přes zastávky Moráň, Albertov, Otakarova a Bohemians.
 • Linka č. 23 bude ve směru od Královky ze zastávky Karlovo náměstí odkloněna přes zastávky Moráň, Albertov a Palackého náměstí do zastávky Karlovo náměstí a dále bude pokračovat zpět směr Královka.
 • Linka č. 24 bude ve směru od Vozovny Kobylisy zkrácena do zastávky Florenc.
 • Linky č. 91, 97 a 99 budou v úseku Karlovo náměstí – I. P. Pavlova odkloněny přes zastávky Moráň, Albertov, Náměstí Bratří Synků a Bruselská.
 • Linka č. 96 bude v úseku Karlovo náměstí – Otakarova odkloněna přes zastávky Moráň a Albertov.

V denním provozu bude zavedena tramvajová linka č. 32 v trase Zvonařka – Bruselská – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Jana Masaryka – Vršovické náměstí – Čechovo náměstí – Koh-i-noor – Slavia-Nádraží Eden – Kubánské náměstí – Průběžná – Na Hroudě – Nádraží Zahradní Město – Zahradní Město.

TZ DPP