Bobiny se sjedou do Olomouce

České dráhy připravily na tento víkend atraktivní akci pro fanoušky železniční historie. V sobotu 12. srpna se bude v olomouckém depozitáři ČD Muzea konat sraz nejstarších elektrických lokomotiv pro stejnosměrný napájecí systém 3000 V řady E 499.0, tedy legendárních „Bobin“. Akce připomene 70. výročí od vyrobení první z nich a 65. výročí od vyrobení poslední, tedy sté Bobiny pro tehdejší ČSD. Připraven bude také pestrý doprovodný program včetně jízd zvláštních vlaků. V pátek 11. srpna se budou zájemci moci svézt z Prahy do Olomouce protokolárním rychlíkem, na neděli je pak přichystána jízda zvláštního mezinárodního expresu z Olomouce do Popradu a zpět. Na těchto jízdách spolupracují České dráhy s IDS Cargo a Železničním klubem Tatran.

Program odstartuje už v pátek 11. srpna odpoledne, kdy se všechny zúčastněné lokomotivy sjedou do Olomouce, aby se společně představily zájemcům o fotografování. K vidění budou stroje ze sbírek Českých drah a také ze Slovenska a od soukromých majitelů. Pro zájemce bude tento den vypraven také protokolární rychlík z Prahy do Olomouce v čele s lokomotivou E 499.042. Ta potáhne historickou soupravu „Ostravan“ a také jídelní vůz s občerstvením. Předpokládaný odjezd z Prahy hl.n. bude v 8:00 hod. Vlak zastaví také v Praze-Libni, Kolíně, Pardubicích, České Třebové a v Zábřehu na Moravě.

Plné jízdné pro trasu Praha – Olomouc bude 650 Kč, pro děti do 12 let 450 Kč, plné jízdné pro trasu Česká Třebová – Olomouc bude stát 450 Kč, pro děti do 12 let 320 Kč. Předobjednat lze také hlavní jídla v jídelním voze. Jízdenky je nutné zakoupit předem na stránkách www.nostalgickevlaky.cz.

Hlavní část programu v Olomouci se odehraje v sobotu 12. srpna, kdy bude návštěvníky čekat v prostorách olomouckého depozitáře ČD Muzea nejen výstava oslavenkyň řady E 499.0 a dalších historických strojů ze sbírek Českých drah, ale také doprovodné akce. Pestrý program bude zahrnovat prohlídky vystavených lokomotiv s odborným výkladem, výstavu modelů a prodej upomínkových předmětů se železniční tematikou. Děti se budou moci svézt na stanovišti posunovací lokomotivy BN 60. Základní vstupné do depozitáře bude v tento den činit 100 Kč, resp. 50 Kč pro děti od 6 do 15 let, seniory nad 65 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

Sobotní program zpestří také jízdy zvláštních vlaků. Historická souprava tažená některou z lokomotiv řady E 499.0 během dne třikrát vyrazí z Olomouce do Přerova a zpět (odjezdy z Olomouce hl.n. v 9:00, 13:00 a 17:00) a připravené budou také čtyři jízdy z Olomouce do Prostějova a zpět (odjezdy z Olomouce hl.n. v 9:28, 11:28, 13:28 a 15:28). Jednosměrné jízdenky pro dospělé budou stát 80 Kč, pro děti od 6 do 15 let pak 50 Kč. V prodeji jsou ve všech pokladnách ČD.

Vrcholem mezinárodního setkání Bobin bude zvláštní mezinárodní expres z Olomouce do Popradu a zpět v neděli 13. srpna. Tzv. „Bobina expres“ bude vedený přípřežím muzejních Bobin E 499.085 Českých drah a E 499.062 slovenského Železničního klubu Tatran. Tímto historickým expresem se budou zájemci moci naposledy projet po staré trati pod Tatrami. Obdobnou jízdu už velmi pravděpodobně nebude možné opakovat. Kromě přeložky tratě pod Tatrami bude železniční stanice Žilina přepnuta na střídavý napájecí systém a po dokončení modernizace tratě do Košic zde již bude výhradní provoz ETCS.

„Bobina expres“ bude sestaven z historické soupravy „Mládežnického expresu“ Železničného klubu Tatran a soupravy retro „Ostravanu“ ČD Nostalgie. Součástí vlaku bude také historický jídelní vůz. Kapacita vlaku je omezena, jízdenky je možné pořídit prostřednictvím rezervačního systému Železničného klubu Tatran, a to pro každý směr jízdy zvlášť.

Cestující, kteří se vypraví do Popradu, budou mít také možnost svézt se historickou tatranskou električkou „Trojča“ EMU 89.009 z Popradu do Starého Smokovce a zpět. Kapacita historické tatranské električky je omezena a jízda bude realizována pouze při dostatečném zájmu. Při nákupu jízdenek na „Bobina Expres“ z Olomouce proto doporučujeme pod rezervačním formulářem vyznačit zájem o svezení električkou. Jízdenky do tatranské električky se budou prodávat na základě předchozích rezervací ve vlaku během jízdy z Olomouce do Popradu.

Na celé víkendové akci se kromě Českých drah podílejí IDS Cargo, Železničný klub Tatran, Spoločnosť výhrevne Vrútky, Spoločnosť Považskej dráhy Žilina, Veterán klub železníc Poprad, Železničné múzeum Slovenskej republiky, ČD Cargo, IDS Cargo, RM Lines, Gepard Express a ARRIVA vlaky.

TZ ČD