Preference pro tramvaje do smyčky Královka

Na žádost technického a dopravního úseku Dopravního podniku hl. m. Prahy jsme se z pozice městské části Praha 6 připojili k žádosti o větší preferenci tramvají na ulici Bělohorská při odbočování do smyčky Královka.

Do smyčky pravidelně zajíždí linka 23 a v době výluk na Praze 6 bývá smyčka používána pro zkrácené linky z Vypich, Petřin, Podbaby, či Divoké Šárky. Odbočující tramvaje čekají na volno do smyčky neúměrně dlouho a často tak zdržují tramvajové vlaky pokračující dále Břevnovem na Vypich a Bílou Horu.

Ke světelně řízené křižovatce SSZ 6.834 Bělohorská – Pod Královkou proběhlo společné jednání dopravního podniku, TSK, Prahy 6 a magistrátu už v květnu letošního roku. Z jednání vyplývá, že je zájem o doplnění dalšího výběru volna pro vjezd do smyčky a prodloužení volna pro druhou tramvaje, která je zdržena vlivem blokování výhybky.

Nyní se čeká na další postup Technické správy komunikací, která zadává zpracování projektu řízení křižovatky.

Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.