České dráhy koupily další moderní „motoráky“ pro Liberecký kraj

České dráhy pořídily u společnosti Alpha Trains devět motorových vozů typu RegioShuttle RS1 pro provoz v Libereckém kraji. Zvýšit počet motorových vozů a kapacitu vlaků se dopravce zavázal při prodloužení provozu na Jizerskohorské železnici a na tratích Frýdlantského výběžku.

 
„Díky komfortu, který moderní motorové vozy nabízejí, a také díky některým vylepšením v oblasti infrastruktury roste zájem o cestování na tratích Jizerskohorské železnice a v oblasti Frýdlantského výběžku. Řada vlaků jezdí o dvou motorových vozech a některé spoje vyžadují navýšení kapacity až na tři vozy. Proto jsme se dohodli se zástupci Libereckého kraje na dalším posílení spojů, navýšení kapacity a doplnění zdejšího parku motorových vozů RegioSpider o další ‚motoráky‘ z Německa,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah.  


U Českých drah mají vozy obchodní název RegioSpider a v Německu jsou známé pod označením RegioShuttle RS 1. České dráhy podpisem smlouvy s Alpha Trains získaly devět vozů vyrobených v roce 2000 a modernizovaných v roce 2014, které jsou dosud v provozu u německého dopravce NEB v oblasti Berlína a Braniborska.


Před uvedením do provozu v Libereckém kraji budou všechny motorové vozy upravené pro provoz v České republice a budou na nich provedeny i další úpravy podle požadavku kraje. Půjde např. o změnu vnějšího laku, doplnění palubní Wi-Fi, informačního systému, revitalizace interiéru včetně přečalounění sedaček, doplnění odbavovacích systémů (např. automat na jízdenky) atp.    


Jejich nasazení se předpokládá nejpozději od konce roku 2026 v Libereckém kraji, např. na tratích v rámci Jizerskohorské železnice a ve Frýdlantském výběžku. Hodnota smlouvy je 9 milionů EUR bez DPH.

TZ ČD

Vojtěch Jánský

bývalý redaktor dopravního magazínu MHD86.cz