Sezónu muzejních linek zahájily komentované jízdy

V pátek 22. března proběhly pro občany Prahy 6 dvě komentované exkurze v areálu Muzea MHD na téma: Muzejní linky – včera, dnes a zítra. Součástí akce byla také komentovaná jízda historickou tramvají ev. č. 2172 přes Pražský hrad a Pohořelec. Lidé se dozvěděli o vzniku historických linek a jejich budoucnosti. Exkurzemi provázel Petr Malík, vedoucí jednotky Historická vozidla v Dopravním podniku hl. m. Prahy.

Účastníci akce se dozvěděli o začátcích historických linek 91 a 92. Prohlédli si tramvajové vozy určené pro současné muzejní linky 23, 41 a 42 a dozvěděli se o jejich letošním provozu. Řeč přišla také na muzejní autobusovou linku K, kde v letošním roce budou představeny dvě novinky. Ta první, Karosa C734, se představí veřejnosti na přelomu dubna a května. Dopravní podnik se postupnými kroky připravuje také na muzejní trolejbusovou linku, která by mohla vést přes Hanspaulku, kde se plánuje elektrifikaci autobusové linky 131 a zároveň právě tady začínaly jezdit pražské trolejbusy v roce 1936.

Letošní rok bude také zaměřen na 50. výročí pražského metra. V plánu je vypravení muzejních souprav Ečs a 81-71 na trasu C. Druhá zmíněná souprava má u příležitosti výročí jezdit v celé trase linky C.

Další akce na téma „Dopravní historie“ je plánována na druhou polovinu dubna. Podrobnosti se dozvíte v novinách Šestka a v informačních kanálech Prahy 6.

Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.