Bezba doprava: 4 nové mikrobusy již od května a snazší podmínky pro doprovod hendikepovaných

Bezba doprava, neboli služba speciálních mikrobusů pro přepravu těžce zdravotně postižených lidí, se rozšíří již od 1. května 2024 o další 4 vozidla. Další 4 mikrobusy pak přibydou od 1. srpna 2024. Celkem tak bude k dispozici 43 speciálně upravených vozidel. Od 1. 5. 2024 se také zjednodušují podmínky pro doprovázející osoby a zpřehledňuje se ceník přepravy. 

Bezba doprava funguje v dnešní podobě od roku 2022. O efektivní využití 35 speciálně upravených vozidel se stará dispečink zřízený organizací ROPID, který přijímá jednotlivé objednávky a koordinuje provoz vozidel zajišťovaných společnostmi Lutan a Vega Tour. Kvůli rostoucímu zájmu o tuto službu bylo již v loňském roce schváleno rozšíření počtu vozidel z 35 na 43 s původně plánovaným termínem 1. srpna 2024. Díky dohodě s dopravcem Vega Tour se podařilo zajistit 4 nové mikrobusy již od 1. května 2024, takže budeme schopni pokrýt mnohem více požadavků na přepravu již o 3 měsíce dříve. 

„Bezba doprava je osvědčená a vyhledávaná služba, kterou máme v plánu i nadále rozvíjet a zvyšovat její kvalitu. V současné době bylo možné jejím prostřednictvím obsloužit až 350 pasažérů každý den, poptávka ze strany občanů však byla vyšší. Díky nákupu osmi nových mikrobusů můžeme již od května a následně od srpna vyjít této poptávce vstříc a počet jízd navýšit,“ říká náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.  

Od 1. 5. 2024 bude zároveň zpřehledněn ceník za základní přepravu. Nově se nebude celková částka dělit na nástupní sazbu a samotnou cenu za přepravu, což bylo matoucí. Celková cena zůstává stejná – 50 Kč za dospělého a 30 Kč za dítě od 6 do 15 let na území Prahy a pro cesty do Středočeského kraje 70 Kč za dospělého a 40 Kč za dítě. Děti do 6 let se i nadále přepravují zdarma.  

Nově se ale na základě impulsu od Pražské organizace vozíčkářů výrazně snižuje cena za přepravu doprovázející osoby s průkazem ZTP/P, která dosud platila plné jízdné a nově bude platit pouze 10 Kč. Pokud to aktuální kapacita vozidla umožní, bude nově povoleno i více doprovázejících osob. Druhý a každý další člen doprovodu bude platit 100 korun za jízdu jen po Praze nebo 150 korun za jízdu zasahující do Středočeského kraje. „Doteď směl vzít jeden klient s sebou do vozidla Bezba dopravy maximálně jeden doprovod i tehdy, když nebylo vozidlo plně využito. Vycházíme tedy vstříc klientům a například při cestě vozíčkáře s rodinou na letiště nebo za kulturou mohou jet s Bezba dopravou nyní všichni, pokud to předem schválí dispečink. “ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík.  

Co je to Bezba doprava 

Bezba doprava je služba určená pro lidi s těžkým zdravotním hendikepem – držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P s trvalým bydlištěm na území Prahy nebo Středočeského kraje. Ačkoliv je veřejná doprava z velké části bezbariérová, pro řadu osob se sníženou schopností pohybu a orientace není z různých důvodů vždy použitelná.   Hlavní město Praha proto zřizuje Bezba dopravu, díky níž se mohou registrovaní klienti pohodlně dostat nejen k lékaři, ale i do zaměstnání, speciálních škol, stacionářů, rehabilitačních služeb i za kulturou. Bezba dopravu je nejlepší si objednat s předstihem, provoz služby je nonstop, jezdí se tedy i večer a o víkendech. Objednávat je možné pomocí telefonické linky 234 704 572 nebo přes e-mailovou adresu bezbadoprava@ropid.cz. Další potřebné informace včetně podrobností o aktuálních změnách jsou na webových stránkách www.bezba.cz.

TZ ROPID