11,4 % cestujících jezdí „načerno“ v centru Ostravy

Ve dnech 29. ledna až 2. února 2018 proběhla první velká kontrolní akce asistentů přepravy a přepravní kontroly Dopravního podniku Ostrava (DPO). Asistenti a revizoři za týden zkontrolovali více než 32 tisíc cestujících v centru Ostravy. Bez platného jízdního dokladu přistihli bezmála tři tisíce lidí.


DPO stále více bojuje proti černým pasažérům. V týdnu na přelomu ledna a února proběhla první velká akce asistentů přepravy společně s přepravními kontrolory. Asistenti a revizoři systematicky kontrolovali spoje v úseku mezi zastávkami „Hlavní nádraží“ – „Karolina“ a „Karolina“ – „Vratimovská“. Prioritně byly kontrolovány tramvajové linky č. 1, 2, 8 a 4, ale i další spoje v této oblasti, tak aby nebylo možné kontrolu obejít.

„Jde nám především o zvýšení bezpečí a pořádku v ostravské MHD. Cestující bez platné jízdenky jsou ve většině případů právě ti, kteří nejčastěji vyvolávají konflikty, nebo se dopouštějí vandalismu. Chceme především, aby se naši platící cestující cítili v našich spojích bezpečně a pohodlně. Proto bude takových akcí stále více,“ říká generální ředitel DPO Daniel Morys.


Aktuálně má DPO třicet asistentů přepravy, ale jejích počet se brzy zvýší na padesát. „Jejich úkolem není jen vyloučit černé pasažéry z přepravy. Jsou zde také pro ty cestující, kteří potřebují pomoci nebo poradit. Zároveň zajišťují ve vozidlech větší bezpečí a pořádek,“ doplňuje Daniel Morys.

V průběhu týdenní akce bylo podrobeno kontrole jízdních dokladů celkem 32 599 cestujících v 1 297 spojích. Bez platného jízdního dokladu bylo přistiženo 859 cestujících, kterým byla udělena tarifní přirážka, a 1992 cestujících bylo z přepravy vyloučeno. Akce probíhala za účasti Městské policie Ostrava. V průběhu kontrolní akce nedošlo k žádnému mimořádnému případu vyžadujícímu zásah Policie ČR.

Zdroj: TZ DPO

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

Kluk, co se od dětství zajímá o dopravu, procestoval přes 180 měst s městskou dopravou, založil dopravní magazín MHD86.cz, natáčí Dopravní podcast a byl zvolen radním pro dopravu v městské části Praha 6.