Vídeň chystá nové zastávkové označníky

Vídeň, podobně jako Praha, připravuje proměnu zastávek MHD. Cestující získají přehlednější informace i více prostoru.


Zastávky MHD ve Vídni od roku 2019 změní podobu. Rakouské hlavní město totiž podobně jako Praha připravuje nový design tramvajových a autobusových zastávek. Vídeň již o novém designu rozhodla a první zastávku nového typu představila v říjnu přímo na radničním náměstí, vedle divadla Burgtheater.

Lepší přehlednost, více prostoru pro cestující

„Nová zastávka bude v dalších letech spoluovlivňovat podobu města, především ale zlepší služby pro cestující,“ slibuje si vídeňská radní pro dopravu Ulli Sima. Zastávkový označník bude do budoucna tvořit jeden ocelově modrý sloup o maximální výšce 3,65 metru, který ponese elektronickou odjezdovou tabuli s časem odjezdů v minutách, reproduktor, čísla linek a samozřejmě jízdní řády a plánek okolí.

Nový design zastávek MHD ve Vídni © Manfred Helmer


Díky sloučení všech informačních nosičů na jeden sloup vznikne více místa pro cestující. Nový design přinese i zlepšení čitelnosti. Všechny jízdní řády a plánek okolí budou nově ve formátu A3. Zvětší se i název zastávky.

V ulicích postupně od 2019

Zastávky nového typu se ve Vídni budou objevovat postupně podle průběhu rekonstrukcí. Nejprve se jich dočkají cestující na dvou prodloužených tramvajových úsecích nedaleko centra. Na jiných místech ve městě mezitím vídeňský dopravní podnik Wiener Linien testuje i interaktivní označníky s elektronickým inkoustem.

Design nových vídeňských zastávek vzešel z ideové soutěže, v níž zvítězil návrh Dottings – Industrial – Design.

Zdroj: TZ Vídeň

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.