Brno instaluje klimatizace do starších autobusů

Cestování po Brně zpříjemní v letních měsících další klimatizované vozy. V průběhu dubna bude dokončena montáž klimatizací do posledních z 56 vybraných autobusů. Podnik také očekává dodávku dvacítky nových autobusů, kterými nahradí starší, neklimatizované. Klimatizována tak bude téměř polovina autobusů dopravního podniku.


„Instalace klimatizací jde ruku v ruce s naší snahou zvyšovat komfort cestujících ve vozech městské hromadné dopravy. Proto jsou i všechny nové vozy, které pořizujeme, opatřeny klimatizací,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Dopravní podnik města Brna zahájil už v loňském roce instalaci klimatizací do 56 autobusů typu Urbanway 12M, poslední z nich budou připravené v polovině dubna. Náklady na instalaci zařízení do jednoho vozu jsou téměř půl milionu korun. Celý projekt tak vyjde podnik na 28 miliónů korun.

V průběhu jara také podnik očekává dodávku dvaceti nových autobusů, které budou opatřeny klimatizací. Těmi nahradí staré, neklimatizované vozy.

„Na léto budeme mít připravených 136 klimatizovaných autobusů, což je téměř polovina. Celkový počet vozů s klimatizací se zvýší na 147,“ dodal Havránek. První klimatizované tramvaje podnik pořídí už na konci letošního roku v rámci projektu Tramvaj pro Brno.Klimatizaci řidiči ve vozech spouští nejpozději tehdy, když venkovní teploty přesáhnou 25˚C. Cestující jsou na ni upozorněni nápisy na oknech, které je vyzývají, aby okna neotevírali, jinak je klimatizace neefektivní.

Vozový park dopravního podniku čítá 751 vozů. Klimatizací je opatřeno 10 trolejbusů 26Tr, jeden trolejbus SOR, 16 autobusů SOR, 44 autobusů Urbanway 18M CNG a nově 56 autobusů Urbanway 12M CNG. Během jara přibude 15 kusů Urbanway 12M a 5 autobusů Crossway LE. Jen pro představu – investovaná částka 28 miliónů korun odpovídá například nákladům na pořízení čtyř kusů kloubových autobusů.

Zdroj: DPMB

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)