Jízdenku zakoupíte bezkontaktně ve všech pražských tramvajích

Tramvajenka po expiraci a drobné nikde? Stačí sáhnout po bezkontaktní platební kartě. Od pátku 26. 4. 2019 mají cestující možnost pořídit si jednotlivé jízdenky díky novým platebním terminálům ve všech tramvajích pražské MHD bezkontaktně. Dodavatelem oranžových terminálů je ČSOB prostřednictvím dceřiné společnosti Bankovní informační technologie, s. r. o., která bude poskytovat služby bezkontaktních plateb po dobu čtyř let.


Ze statistiky zkušebních transakcí za období od spuštění do 31. března 2019 vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku koupili bezkontaktně, bylo 54 % Čechů a 46 % zahraničních návštěvníků Prahy. Nejvíce pak výletníků z USA, Polska a Německa.

Oranžové automaty se nacházejí ve všech tramvajových vozech u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Dveře, u nichž najdete terminál pro bezhotovostní nákup cestovního dokladu, jsou označeny viditelnými piktogramy.

„Je to krok správným směrem. Bezhotovostní platby jsou budoucností, a to i v dopravě. Pražané a návštěvníci Prahy teď konečně budou mít stejné možnosti jako v ostatních moderních metropolích. Kromě toho budeme dále vylepšovat mobilní aplikaci Lítačka, aby se přes ni daly pořizovat časové kupony,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.


„Sám jsem si vyzkoušel, jak je koupě jízdenky jednoduchá. Nové automaty pamatují na více tarifních kategorií a díky jazykovým mutacím jsou vstřícné i k cizincům,“ poznamenal Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady DPP.

„Zkušební provoz bezkontaktních terminálů na linkách č. 18, 22 a v zoo se skvěle osvědčil. Jsme proto rádi, že terminály byly plošně zavedeny do všech tramvají v Praze, a můžeme tím zlepšit cestujícím komfort nákupu jízdenek,“ řekl Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP a dodal: „Chceme směřovat DPP ke smart společnosti a přispívat k naplnění cíle Prahy jako smart city. V metru každý týden instalujeme v průměru 4 platební terminály umožňující bezkontaktní nákup jízdenek. Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD.“

„Jsme velmi rádi, že díky terminálům od ČSOB teď budou bezhotovostní platby moci využívat obyvatelé i návštěvníci ve všech tramvajích v hlavním městě. Naše řešení v dopravě usnadňují lidem život a posilují renomé Prahy jako moderního města, které buduje svoji infrastrukturu pro lidi,“ říká Michaela Lhotková, výkonná ředitelka ČSOB pro platební řešení, spotřebitelské financování, otevřené bankopojištění a inovace.

Platba je jednoduchá, cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá již označený lístek. Jednou transakcí lze pořídit jednu jízdenku. Na terminálech bude možné platit také pomocí aplikací Apple Pay a Google Pay. Cestující má možnost zakoupit si jednotlivé jízdné v hodnotě 24 Kč, 32 Kč a celodenní jízdné za 110 Kč, zároveň i zlevněné jízdné pro děti a seniory za 12 Kč, 16 Kč a 55 Kč. Zakoupená jízdenka z tohoto terminálu již obsahuje údaje o platnosti a dále se již neoznačuje!

Společnost Bankovní informační technologie, s. r. o., vybavila dopravní prostředky platebními terminály na své náklady. DPP za uvedenou službu platí pouze 1,99 % z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z pohledu Dopravního podniku nejlevnějším prodejním kanálem jízdného.

DPP zavedl na konci loňského roku bezhotovostní platbu jízdného také na všech příměstských autobusových linkách, které provozuje. DPP rovněž před časem zavedl pro své pasažéry možnost nahrát si kupony na platební kartu nebo na In Kartu Českých drah.

Pamatováno je i na výdejní jízdenkové automaty. Ty jsou již od loňska průběžně nahrazovány přístroji nového typu, které umožňují kromě hotovostní i bezhotovostní platbu jízdného, ovládání dotykovým displejem a vyhledávání dopravního spojení. Během první poloviny letošního roku bude vyměněno dalších 100 kusů automatů, které nahradí staré automaty akceptující pouze mince, a to převážně ve stanicích metra. Tím bude umožněn bezhotovostní nákup jízdenek i cestujícím pražského metra, přičemž v současné době se nepočítá s instalací bezkontaktních platebních terminálů přímo do vozových souprav.

Zdroj: TZ DPP

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)