Také v Brně bude možné ve vozidlech MHD koupit jízdenku kartou

Nákup jednorázové jízdenky v brněnské MHD bude pro cestující pohodlnější. Vozy Dopravního podniku města Brna budou nově opatřeny validátory, které umožní po nástupu koupi jízdenky pouhým přiložením bezkontaktní karty. V testovacím režimu vyjedou první vozy s novými validátory po Novém roce, kompletně se systém spustí na jaře. Náklady činí téměř 65 miliónů Kč.


„Možnost bezkontaktního nákupu jízdenek ve vozech je dalším krokem kupředu v modernizaci brněnské městské hromadné dopravy. Cestování tak bude pro naše zákazníky opět jednodušší, jsem si jistý, že tuto inovaci ocení,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Nové validátory budou opatřené jak označovačem na papírové jízdenky, tak displejem, ke kterému budou cestující přikládat bankovní kartu. „Cestující kartu přiloží při svém nástupu a systém mu automaticky započte základní jízdenku na hodinu za 25 Kč. Znovu si při výstupu musí pípnout pouze ten, kdo jede kratší dobu a má zájem o jízdenku za 20 Kč,“ vysvětluje fungování systému vedoucí tarifního oddělení Vít Prýgl. Nové elektronické odbavování cestujících je nastaveno tak, že cestujícímu na konci dne na základě jeho jízd vybere tu nejvýhodnější variantu. „Pokud pojede člověk během dne čtyřikrát, nezaplatí čtyři hodinové jízdenky za sto korun, ale systém mu započte jízdenku celodenní za 90 korun,“ dodal Prýgl.

Cestující, kteří budou mít zájem o zlevněnou nebo vícezónovou jízdenku, si tuto svou variantu zvolí ručně na displeji a poté kartou zaplatí. Kontrola takto zakoupených jízdenek bude vypadat stejně, jako doposud u elektronických předplatných jízdenek. Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni čtečkami, ke kterým cestující přiloží svou kartu a revizoři zkontrolují, zda mají platnou jízdenku.

Stejný systém nákupu jízdenek bude fungovat nejen v Brně. „Předpokládáme, že spuštění nového systému elektronického odbavování v brněnské MHD by mělo časově korespondovat se stejným procesem v rámci celého Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje,“ uvedl Havránek.

Náklady na pořízení téměř 3000 validátorů činí pro dopravní podnik téměř 65 miliónů korun, přibližně třetinu z nich pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Už nyní je možné bezkontaktně jízdné platit kartou ve čtyřech vozech, které jsou v provozu na lince 76.

Zdroj: TZ DPMB

Přihlášení ke zpravodaji MHD86.cz (četnost max. 2x měsíčně)