Vozy metra X-Wagen prošly ve Vídni testem na extrémní klimatické podmínky

Nové stříbrné vozy X-Wagen, které budou od roku 2025 nasazeny na novou plně automatizovanou linku metra, prošly zatěžkávacím testem na extrémní klimatické podmínky, které zkoumaly reakci vozu na silný mráz i horko. Podle vídeňského dopravního podniku nemohly testy dopadnout lépe.

Ve speciálním tunelu ve vídeňském Floridsdorfu zkoumali odborníci v posledních dnech reakci nového vozu X-Wagen na extrémní povětrnostní podmínky. Vozy vystavovali teplotám od -25 °C do +45 °C a k simulaci jízdy využívaly proud větru o rychlosti 80 km/h. Důkladným testováním prověřoval vídeňský dopravní podnik správné nastavení chladících a topných zařízení soupravy v reakci na venkovní teploty. K velké radosti všech nový X-Wagen testy bravurně zvládl. Tím ale série testů nekončí. V následujících dnech a týdnech bude nová šestidílná souprava metra složena a dále testována včetně zkoušky automatického provozu.

Nové vozy od Siemensu budou v případě úspěšného splnění všech testů uvedeny do provozu už v roce 2022, kdy budou využity jako nová souprava na linky metra U1 až U4. Na novou plně automatizovanou linku metra U5 by pak měly být vozy X-Wagen nasazeny od roku 2025.

TZ město Vídeň


Ondřej Matěj Hrubeš

O městskou dopravu se zajímá od dětství, procestoval přes 180 měst s MHD, založil dopravní magazín MHD86.cz a natáčí Dopravní podcast a Podcast dopravní 6. V roce 2022 byl zvolen radním pro dopravu městské části Praha 6.