Praha omezí kapacitu vozidel MHD. Přední část uzavře pro cestující

Hlavní město Praha, Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a společnost ROPID s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v Praze obnovují od pátku 11. září 2020 v pražské MHD část preventivních opatření, která v důsledku pandemie covid-19 platila letos na jaře. Opatření budou platit do odvolání zatím na městských linkách.

Tramvaje: centrální otevíraní všech dveří ve všech zastávkách, zrušení zastávek na znamení a uzavření předních dveří pro nástup či výstup

Od dnešního dopoledne tramvaje v pražské MHD centrálně otevírají všechny dveře na všech zastávkách a linkách. Současně s tím se ruší zastávky na znamení. Pro výstup či nástup cestující nemusí mačkat znamení řidiči pro zastavení či tlačítko pro otevření dveří.

Od zahájení denního provozu v pátek 11. září 2020 budou u všech tramvají kromě nejmodernějších typů 14T a 15T trvale uzavřeny přední dveře pro nástup a výstup cestujících. Výjimkou je také linka 32 zajišťující náhradní tramvajovou dopravu v úseku Sídliště Barrandov – Hlubočepy, která je obsluhována sólovozy. Na této lince bude umožněn cestujícím nástup a výstup také předními dveřmi. Uzavření předních dveří bude na vozidlech označeno samolepkami upozorňující cestující, aby pro nástup či výstup použili jiné dveře.

Autobusy: centrální otevírání všech dveří a uzavření předních dveří pro nástup či výstup

Autobusy na městských linkách pražské MHD budou od zahájení provozu v pátek 11. září 2020 centrálně otevírat všechny dveře při každém zastavení v zastávce. Z důvodu dodržení aktuálně platných jízdních řádů a povinných bezpečnostních přestávek řidičů nicméně zůstávají v platnosti zastávky na znamení.

Také u všech autobusů na všech městských linkách v Praze budou od 11. září 2020 od rána uzavřeny přední dveře pro nástup či výstup cestujících a zahrazena první řada sedaček.

Na příměstských autobusových linkách se režim odbavení zatím nemění.

Metro: centrální otevírání všech dveří zůstává v platnosti

Automatické otevírání všech dveří souprav metra se nemění a zůstává nadále v platnosti tak, jak bylo zavedeno na jaře v souvislosti s protiepidemickými opatřeními.

Povinná ochrana nosu a úst ve všech prostorech pražské MHD

Nadále platí povinnost cestujících nosit ochranu dýchacích cest, tj. mít ve všech prostorech pražské MHD zakrytý nos i ústa rouškou, ústenkou, respirátorem, šátkem či jinou tkaninou, které může pomoci bránit šíření kapének během dýchání či mluvení a chránit tak ostatní cestující i řidiče či ostatní pracovníky MHD. Platí to také ve vestibulech metra, v prostorech lanovky na Petřín či lanové dráhy v pražské zoologické zahradě. Ochranu úst je nutné mít nasazenou ještě před nástupem do vozidla v případě povrchové dopravy, resp. před vstupem do vestibulu metra.

Úklidy a ozonizace vozů MHD pokračuje beze změny ve stejném režimu jako během nouzového stavu

DPP provádí úklidy vozidel pražské MHD ve stejné intenzitě a režimu, jako během nouzového stavu na jaře letošního roku. Úklidy provádí na denní bázi, nadále používá zvýšené koncentrace čistících a dezinfekčních prostředků. Madla, zádržný systém (tyče) i tlačítka signalizace k řidiči čistí také na denní bázi a kontinuálně ozonizuje všechna vozidla, tj. autobusy, tramvaje i soupravy metra. V této činnosti nepolevil ani během rozvolňování mimořádných opatření.

TZ DPP