České dráhy i přes pozitivní vývoj epidemické situace nepolevují v úklidu a dezinfekci souprav

V souvislosti s rozvolňováním protiepidemických opatření a rostoucí mobilitou cestujících dochází k postupnému návratu dálkové i regionální dopravy k běžnému provozu. Obsazenost spojů ČD je aktuálně v porovnání s běžným stavem na úrovni asi 60 %. České dráhy proto nepolevují ve zvýšené intenzitě úklidu a dezinfekce souprav s cílem chránit zdraví cestujících i provozních zaměstnanců a zajistit tak bezpečné cestování vlakem.

České dráhy reagují na zvyšování poptávky po cestování a již od začátku dubna postupně obnovují provoz dosud omezených spojů. V souvislosti s tím i nadále provádíme intenzivní úklid a dezinfekci našich souprav, a to i několikrát denně. Zvláštní pozornost je věnována čištění všech částí vybavení, se kterými přicházejí cestující ve vlaku nejčastěji do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.).

Při dezinfekci souprav používáme moderní technologie, například ozonizaci. Ozón likvidující viry i bakterie, pronikne do všech koutů interiéru, ale také do vzduchotechniky osobních vozů. Jde tedy o velmi účinnou formu prevence před šířením koronaviru. Na severu Moravy byl ve vybraných vlacích aplikován speciální nanonástřik, který chrání interiér vlaku před šířením virů a bakterií dokonce na několik let. Navíc jsme do našich vozů nainstalovali přes dva tisíce dávkovačů dezinfekce, kterou úklidové firmy pravidelně doplňují. Cestující je tak mají k dispozici ve více než tisícovce vozidel Českých drah,“ říká člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro provoz Michal Kraus.

Na nutnost zakrytí dýchacích cest v souladu s platnými opatřeními i nadále upozorňujeme cestující pomocí plakátů, vlakového rozhlasu i personálu. Povinná opatření komunikujeme i na našich webových stránkách a sociálních sítích. „Provozní personál Českých drah je vybaven ochrannými prostředky (respirátory, dezinfekčními gely, rukavicemi, brýlemi apod.). Čistícími sadami s dezinfekčními prostředky jsou vybavena také stanoviště strojvedoucích. Pokud si cestující zapomene respirátor či roušku, má možnost zakoupit si ochranné prostředky u vybraných pokladen nebo v infocentrech ČD. V nabídce jsou nejen respirátory třídy FFP2 a roušky s nanofiltry, ale také dezinfekční spreje se stříbrem a antibakteriální gely,“doplňuje člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro obchod Jiří Ješeta.

Přehled stanic s prodejem respirátorů FFP2 u pokladen či v infocentrech ČD je k dispozici zde.

Ke své bezpečnosti mohou přispět i sami cestující, například využitím bezkontaktního nákupu jízdních dokladů on-line přes e-shop nebo prostřednictvím aplikace Můj vlak. V případě nákupu jízdních dokladů na pokladně či ve vlaku doporučují České dráhy preferovat platbu kartou. Pokud to provozní situace umožňuje, mohou cestující zvolit také větší rozestupy.

Při zahraničních cestách s ohledem na dynamický vývoj epidemické situace v okolních zemích České dráhy doporučují cestujícím, aby si před svou cestou ověřili aktuální informace k opatřením v tranzitních a cílových státech. Podmínky k vycestování nebo návrat zpět do ČR jsou aktualizované například v rozcestníku na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

TZ ČD