O víkendu končí letní čas, změna ovlivní čtyři noční dálkové vlaky Českých drah

V noci ze soboty 30. na neděli 31. října končí letní čas a hodinové ručičky se ve 3:00 hod. posunou o hodinu zpět. Na českém území budou tou dobou na cestě celkem čtyři noční dálkové vlaky Českých drah, které uprostřed noci vyčkají na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve. Regionálních vlaků se hodinové čekání týkat nebude, protože v době přechodu na nový čas žádné nejedou. Ranní vlaky pak vyjedou již podle SEČ.

Na území České republiky se změna času dotkne celkem čtyř nočních dálkových vlaků Českých drah a jejich partnerů. Ty budou uprostřed noci ve vhodných stanicích hodinu stát a odjedou z nich už podle nového, středoevropského (tzv. „zimního“) času:

  • EN 442 Slovakia Humenné – Praha vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:28 hod. SEČ,
  • EN 97443 / 443 Slovakia Praha – Humenné vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:00 hod. SEČ,
  • nightjet 456 Vídeň – Berlín vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:15 SEČ,
  • nightjet 457 Berlín – Vídeň vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:20 SEČ.

České dráhy zároveň zajistí ve stanicích Bohumín a Břeclav vzájemný přechod lůžkových vozů mezi všemi nočními vlaky a jako obvykle zajistí všechna plánovaná přímá spojení (tj. Praha – Bohumín – Krakov – Varšava, Vídeň / Budapešť – Břeclav – Bohumín – Krakov – Varšava a Praha – Břeclav – Budapešť, resp. naopak).

S posunem času o hodinu zpět by měli počítat také cestující, kteří využijí přímé noční spojení z Prahy přes Linec do Curychu a zpět. Tyto spoje budou na odjezd podle SEČ čekat na území Rakouska ve stanici Salzburg Hbf. Odtud budou odjíždět v 02:30 SEČ směrem do Curychu (přímý spoj na vlacích EC 337 / EN 462 / EN 466) a v 04:47 SEČ směrem do Prahy (přímý spoj EN 467 / EN 463 / EC 330).

Cestující, kteří využijí k cestě z Prahy do Brna půlnoční vlak IC 571 Jiří Bouda s vozy k sezení, přijedou na brněnské hlavní nádraží v 02:52 hod. letního času. Tento vlak tak na své trase nebude na přechod času nikde čekat.

Na regionální vlaky změna času vliv mít nebude, protože v době posunu o hodinu zpět České dráhy žádné takové spoje vypravovat nebudou. Nepojedou ani spoje tzv. víkendového nočního rozjezdu s odjezdem ve 2:30 hod. z pražského hlavního nádraží do Středočeského kraje (resp. s příjezdem do Prahy hl.n. z opačného směru těsně před 2:30 hod.). Všechny tyto vlaky jsou do odvolání zrušené v souvislosti s epidemickou situací.

TZ ČD