Šotouši, těšte se. Našla se klička, jak dostat retro vozy T3M na linku 2

Muzeum MHD v Praze oznámilo na internetu, že ve střešovické vozovně budou nově deponovány dvě retro tramvaje řady T3M. U vozů je prý možnost, že budou vypraveny na tramvajovou linku číslo 2.

Podle informací muzea dochází k přesunu vozů do Střešovic z důvodu špatných povětrnostních podmínek. Retro tramvaje jsou totiž odstavovány pod širým nebem v areálu ústředních dílen. Před pár lety totiž dopravní podnik zboural vozovnu v Hloubětíně a místo ní postavil náhradní odstavnou plochu v dílnách bez halového zakrytí. Dlouhodobé odstavovaní tramvají mimo haly vozovny nedělá dobře nejen historickým vozům, ale ani těm současným.

Jenže ani ve Střešovicích není dlouhodobě prostor pro deponování všech historických a retro vozů pod střechou. Každý, kdo jezdí kolem střešovické vozovny vidí na dvoře dlouhodobě odstavené vozy, které jsou vystavěny povětrnostním podmínkám podobně, jako vozy v ústředních dílnách.

Zmíněné rošády ovšem umožní šotoušské vypravení vozů T3M na linku 2. Očekává se, že po Novém roce se na „dvojce“ objeví“ i vozy retro vozy T6A5.

Na základě rozhodnutí hlavního města Prahy totiž byla dlouhodobě zrušena (možná bychom mohli už psát trvale zrušena) retrolinka 23 a tak není kam vypravovat velké množství retro tramvají, které si zanechal pražských dopravní podnik ve stavu pro původně zřízenou speciální linku.


Ondřej Matěj Hrubeš

šéfredaktor dopravního magazínu MHD86.cz, který se zajímá o MHD už od dob mateřské školky a procestoval přes 160 měst s městskou dopravou