Vídeňská MHD ujela za rok 78 milionů kilometrů

Od ledna do prosince 2021 urazily prostředky hromadné dopravy ve Vídni 78 milionu kilometrů. Denně najedou přes 214 000 kilometrů, tedy více než pět cest kolem Země. Nejvíce, celkem polovinu urazí autobusy, zbytek tramvaje a metro.

Flotila vídeňského dopravního podniku čítá přes 1 000 vozidel. Ta nezůstala stát ani během druhého koronavirového roku. Počet cestujících sice podle předběžných odhadů nedosáhl úrovně před pandemií, počet ujetých kilometrů se však už vyrovnal hodnotě z roku 2019. Součet ukazatelů opět ukázal 78 milionu kilometrů. To je vzdálenost, kterou například může vyplnit let ze Země na Mars. V roce 2020 ujely prostředky Wiener Linien jen o trochu méně – 76,2 milionu kilometrů, a to i kvůli koronavirovému výpadku nočních spojů metra.

Denně vozidla vídeňské MHD ujedou 214 tisíc kilometrů, což představuje více než pět obkroužení rovníku. Podle výpočtů Wiener Linien odpovídá roční úspora CO2 550 tisicům tun v porovnání se situací, kdy by obyvatelé Vídně všechny cesty místo MHD absolvovali automobily.

Nejvíce kilometrů za celý rok najezdily autobusy, v součtu to bylo 39,5 milionů. Po autobusech následují tramvaje se 23,3 miliony kilometrů a poté metro s 15,2 miliony. O vypravování flotily Wiener Linien se stará na 8 700 zaměstnanců dopravního podniku.

TZ město Vídeň, Foto: Vůz metra V-Zug ve stanici Margaretengürtel © Wiener Linien / Johannes Zinner