Se zpožděním začne DPP instalovat do autobusů jízdenkové terminály

Samoobslužné terminály pro bezhotovostní nákup jízdenek včetně platebního a kontrolního systému dodá do autobusů, elektrobusů a trolejbusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) společnost Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB ve spolupráci se společností Mikroelektronika, výrobcem terminálů. DPP v těchto dnech podepsal smlouvu s vítězem veřejné zakázky, který dodá a zprovozní celkem 1 200 terminálů. První z nich by se ve vozidlech měly objevit letos na podzim, dodání a zprovoznění všech zařízení by mělo proběhnout nejpozději do 10 měsíců od podpisu smlouvy.

Nové samoobslužné terminály pro bezhotovostní nákup jednorázových jízdenek v autobusech a trolejbusech DPP budou mít stejné funkce a uživatelské rozhraní, na jaké jsou cestující zvyklí z obdobných terminálů v tramvajích a ve vestibulech metra. Ostatně i v tramvajích a vestibulech metra zajišťuje pro DPP prodej jízdenek prostřednictvím těchto terminálů společnost Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB ve spolupráci se společností Mikroelektronika. V každém autobusu, elektrobusu nebo trolejbusu DPP budou samoobslužné terminály umístěny jednotně v blízkosti druhých dveří. Obdobně jako v tramvajích a vestibulech metra budou mít barevný grafický dotekový displej a nabídku ve čtyřech jazycích: českém, anglickém, německém a ruském. Cestující si v nich budou moct zakoupit jízdenky pro jednotlivou jízdu nebo krátkodobé jízdenky pro spoje na území hl. m. Prahy, tj. pásma P, B a 0, a to jak na jízdu na 30 či 90 minut nebo na 24 hodin, včetně varianty zlevněného jízdného. Nákup bude možné uhradit pouze bezhotovostně jakoukoliv platnou debetní nebo kreditní kartou asociací Europay, MasterCard nebo Visa.

Jsme rádi, že se nám podařilo splnit další cíl a vysoutěžit dodavatele samoobslužných jízdenkových terminálů do všech našich autobusů a trolejbusů, včetně těch, které jsme před nedávnem vysoutěžili v rámci projektů elektrifikace autobusových linek č. 119 a 140. Díky tomu budeme moct cestujícím nabídnout stejný standard a možnost pohodlného 
a rychlého bezhotovostního nákupu jízdenek, jaký máme v tramvajích nebo vestibulech metra. Řidičům autobusů na městských linkách zároveň odpadnou povinnosti, rizika a zdržení spojené s hotovostním prodejem jízdného. Doplňkový prodej, který byl přerušen na počátku pandemie covidu-19, již proto nebudeme obnovovat. Díky zprovoznění samoobslužných terminálů bude mnohem jednodušší, rychlejší a levnější si zakoupit jízdenku. Naplňujeme jeden z našich strategických cílů a cestování v pražské MHD tak bude zase o něco pohodlnější,“
řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Přípravu elektroinstalace a montáž držáků pro samoobslužné terminály bychom ve většině našeho vozového parku autobusů rádi zrealizovali během letošních letních prázdnin, kdy je vypravení vozidel nižší než během školního roku. Proto jsme tyto práce naplánovali na letní prázdniny, abychom vozidla zbytečně neblokovali mimo provoz. V září by pak dodavatel měl začít s postupnou instalací a zprovozňováním samotných terminálů. Vzhledem k velikosti naší flotily její vybavení pak zabere zbytek podzimu. Ve všech vozidlech by měly být nejpozději na přelomu letošního a příštího roku,“ dodal Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provoz Autobusy DPP.

Základem naší strategie ‚Digitálně a s lidmi‘ je pomocí digitálních technologií a inovací šetřit zákazníkům čas i peníze a podporovat udržitelnou ekonomiku. Máme radost, že díky našim terminálům budou moci cestující v pražské MHD platit za jízdné jednoduše a bezpečně platební kartou. Po tramvajích a metru i na všech autobusových a trolejbusových linkách. Díky tomu bude celé hlavní město pokryté bezhotovostním odbavovacím systémem a posílí si své postavení moderní evropské metropole 21. století,“ doplnil Jan Kubíček, manažer ČSOB pro Strategická partnerství a Inovace.

Společnosti Bankovní informační technologie a Mikroelektronika budou služby prodeje přes 1 200 samoobslužných jízdenkových terminálů včetně platebního a kontrolního systému poskytovat pražskému dopravnímu podniku po dobu následujících šesti let s možností prodloužení smlouvy o další dva roky. Provoz celého systému bude DPP stát sto tisíc korun měsíčně plus pět procent z celkové výše tržeb zrealizovaných na těchto 1 200 samoobslužných terminálech. Po skončení smlouvy má DPP možnost si terminály odkoupit do svého vlastnictví za jednu korunu za kus bez DPH. Systém bude on-line monitorovat funkčnost platebního systému, zbývajícího počtu jízdenek, definované techniky DPP a dodavatele elektronicky předem upozorňovat na nedostatek papíru v terminálu, nebo avizovat chybu konkrétního zařízení a automaticky odesílat data o počtu a finančním objemu transakcí podle jednotlivých typů jízdenek včetně zamítnutých nákupů.

TZ DPP